У Києві пройшла Fashion Fly Conference, на якій обговорювали теми екології в фешн-бізнесі в Україні та світі. А також як монетизувати свій креатив, розвиватись та збільшувати свій бізнес
Ви знаєте, що сьогодні 73% світової одягу опиняється на звалищі? У США ця цифра щорічно складає 84%. При цьому на нашій планеті лише 15% одягу акумулюється для повторної переробки і менше 1% використовується для повторного виробництва одягу. Це зворотня сторона моди.
Одна з найбільш серйозних екологічних проблем України – утилізація і переробка різних відходів. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, у нас діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила 35 млрд. тон. Причому, щорічно ця цифра зростає ще на 700-800 тисяч тонн.
Сумна статистика свідчить, що щорічно на одного жителя великого міста доводиться до 5 сотень кілограмів відходів, жителі міст поменьше залишають після себе приблизно 150-200 кілограмів відходів. Загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 4% площі України. Небезпечні хімічні речовини і бактерії просочуються в ґрунт, потрапляють у повітря та ґрунтові води. Вони отрують життя на відстані десятків кілометрів від звалища.
Безконтрольне виробництво текстилю веде до негативних кліматичних змін так само, як використання пластику, промислові відходи, токсичні викиди в атмосферу тощо.
Еко-захисники проаналізували до чого призводить виробництво текстилю:
- Забруднює воду. Колір та принт на тканині наносять за допомогою токсичних хімікатів. А на виготовлення однієї пари джинсів витрачають 7 тисяч літрів води, а для звичайної футболки — 2700 літри.
- Забруднює ґрунт. Для вирощування бавовни потрібно багато води та пестицидів, які можуть призвести до посухи. Щодо непотрібного одягу, найчастіше він закінчує свій шлях на полігоні з іншим сміттям — забруднюючи землю та воду.
- Щороку текстильна індустрія створює сміття на 500 мільярдів доларів. Маркетинг компаній стимулює споживачів оновлювати гардероб понад чотири рази на рік, що продукує нове сміття.
Марія Терехова, керуючий партнер New Fashion Zone відзначила: «Сьогодні 1.7 мільйона людей в 176 000 компаніях зайняті в індустрії моди. Її річний оборот становить 181 мільярд євро. За прогнозом до 2030 року рейтинг збору у світовому текстильному виробництві потроїться і складе 4 мільярди євро світової економіки. Але якщо індустрія не знайде яким чином збирати і повторно використовувати текстильні волокна, то ціна питання становитиме вже 80 мільярдів євро. Саме стільки нам знадобиться, щоб переробити промислові відходи після виробництва тканин».
До речі, сьогодні 35% світових фешн-брендів вже проінвестували в сталий розвиток економіки. Скажімо, в компанії Everlane йдуть шляхом радикальної відкритості. І показують споживачеві реальні складові вартості товару: скільки коштують матеріали, виробництво, транспорт, податки, софт – і у підсумку весь готовий продукт. У той час як традиційний ритейл примножує ціну собівартості в 5-6 разів, в Everlane множать витратну ціну лише в 2-3 рази. Плюс компанія взяла на себе зобов'язання прибрати пластик зі свого виробничого процесу.
В Україні теж є компанії, які підтримують еко-тренди. Наприклад, на фабриці «Леся» у виробництві штанів використовується чистий котон високої якості (97-98%). На фабриці проводять термічну обробку і промислове прання виробів після пошиття, щоб вони набули необхідної еластичності і м'якості. Такий продукт більш зносостійкий. Також обов'язково закладається певний відсоток на тканину, щоб не було усадки після домашньої прання, і покупець міг носити брюки не один рік.
На Fashion Fly Conference були присутні світові фешн-експерти, топ-експерти з України. Пройшли виступи експертів та панельні дискусії.