матеріал підготувала Анета Дзьобан
Мар’ян Дзьобан - засновник благодійного фонду HELP UA у США. HELP UA є однією з волонтерських організацій завдяки яким воїни ЗСУ можуть отримувати необхідне спорядження та реабілітацію. Про особливості волонтерської діяльності далі у статті.
Мар’яне, зараз ви проводите масові акції збору коштів і відправляєте допомогу військовим на передову на суми в тисячі доларів. З чого усе починалося?
Почалося все декілька днів після повномасштабного російського вторгнення. Багато моїх товаришів збиралися або вже були на фронті і, поспілкувавшись з ними, я зрозумів, що мушу якимось чином допомогти з закупівлею спорядження. Довго не чекаючи почав збирати кошти на тепловізори та рації.
Чи було важко заснувати благодійну організацію?
Думка зареєструвати благодійний фонд прийшла в той момент, коли до мене звернулася жіночка з місцевої компанії, котра хотіла пожертвувати певну суму, але для цього потрібно було мати офіційні документи та ідентифікаційний номер. При реєстрації найважливіше було довести, що всі зібрані кошти йшли на допомогу людям в Україні. Нам це вдалося і за місяць усі документи були готові.
Як ви налагодили логістику?
Від друзів зі Львова я дізнався, що за кілька днів в Україні закінчились практично усі речі, які можуть використовуватися на фронті. Таким чином, я збирав гроші в США, купував в Польщі і доставляв в Україну. Коли йдеться про гуманітарну допомогу з Сполучених Штатів, то в Нью-Йорку уже була група волонтерів, котрі відправляли вантажі за допомогою пасажирів, які просто брали з собою на борт літака декілька валіз. Ми приєдналися до цієї ініціативи. Завдяки такій налагодженій логістиці валізи швидко і без проблем доїжджають до України. Одна з таких партій була доставлена з Нью-Йорку до Львова менш ніж за 18 годин. Хоча зазвичай на це йде 2-3 доби.
Що ти відчуваєш коли завдяки вашому фонду українські військовослужбовці отримують необхідну техніку та спорядження?
В цей момент я розумію, що ще одна група чи підрозділ військових можуть безпечніше себе почувати під час виконання бойових завдань і це завжди було моїм найголовнішим пріоритетом. Радість прийшла тоді, коли побачив перше відео з дрона, який ми купили і завдяки якому влучно коригувалася робота артилерії по техніці росіян.
Чи були ситуації коли військові, яким була надіслана допомога, загинули?
Дійсно, була така ситуація, але я усвідомлюю, що це війна, на якій без жертв, на жаль, не обходиться. Ми маємо зробити все, що в наших силах, щоб наблизити Україну до перемоги.
Як довго ти волонтериш?
Я завжди підтримував схожі ініціативи, але ніколи раніше не збирав гроші особисто. Мій батько, Андрій Дзьобан, займався волонтерською діяльністю ще з 2014 року, тому в мене був хороший приклад для наслідування. Ми об’єднали наші зусилля і у цьому проекті бере участь уся моя сім’я а також багато не байдужих.
Ти відчуваєш радість за допомогу в обороні країни?
Для мене це обов’язок. Я дотримуюся думки, що під час війни, ти або на фронті, або волонтериш, або жертвуєш на ЗСУ. Для пожертвувань найголовніше це мати провірену організацію чи локальну ініціативу, адже залишається багато людей, котрі хочуть нажитися на війні. На жаль, в нашому невеликому досвіді такі особи також траплялися.
Які конкретно ситуації ти можеш навести у приклад?
Були ситуації коли українські митники намагалися вилучити товар нібито на потреби ЗСУ, хоча він і так уже туди направлявся. Також були недобросовісні перевізники, котрі за 5-годинну поїздку з Варшави до кордону просили суму 2-тижневої польської зарплати. На щастя, такі випадки поодинокі і ми стараємося не звертати уваги на це, а скеровувати всю енергію на виконання наших завдань.
Чи виникають часом труднощі?
Труднощі виникають тоді, коли я відправляю чергову партію товару, часто з незнайомою мені людиною, часом на суму в декілька десятків тисяч доларів. Я постійно на зв’язку з людьми котрі везуть, зустрічають, перевозять через кордон. Був випадок, коли наші митники хотіли вилучити партію тепловізорів, прийшлось декілька днів потратити, щоб все це вирішити.
Як ви рекламуєтеся?
Ми проживаємо у місті Ріверхед, штат Нью-Йорк. Стараємося показати і донести до місцевих жителів всю ситуацію, яка зараз в Україні і те, що вони можуть допомогти тим, хто цього потребує за посередництвом нашої організації. Також 22 липня ми організовуємо благодійний вечір на території місцевої пивоварні, кошти з якого будуть витрачені на реабілітацію поранених військових та цивільних жителів. Вхідний квиток на захід коштує 20$. Останній такий захід зібрав понад 250 людей, на цей раз плануємо трішки масштабнішу акцію.
Деталі можна переглянути за посиланням: https://www.eventbrite.com/e/a-night-for-freedom-tickets-372578601627
Так як організація наша молода, багато речей ми робимо вперше в житті. Процес займає трішки довше, ніж нам би цього хотілося, проте ми з кожним днем ростемо, розвиваємося, шукаємо нові шляхи для фінансування. Закликаємо усіх не байдужих приєднуватися до допомоги: https://www.gethelpua.com/
Разом наблизимо нашу рідну Україну до перемоги. Слава Україні!
Героям слава!