Home

«Закони» підтримки від психологині: як допомогти, а не вибісити?

Війна принесла смуток, страх та горе в багато українських сімей. І в кожного з нас є рідні, друзі чи знайомі, яким необхідна підтримка. Але нас ніхто не вчив, як це робити. Як допомогти людині вистояти в складних життєвих обставинах? Разом із психологинею програми психоемоційної стабілізації «Незламна мама» від «Фонду Маша» Іриною Басістою ми розібрали основні «закони» підтримки. Вивчаємо й допомагаємо!
 

Підтримка важлива не лише в кризових ситуаціях. Правильні слова розправляють крила й допомагають людині рухатися далі. Але сьогодні поговоримо саме про підтримку в скруті:

 

– На групах підтримки жінок я часто чую: «Мене не розуміють», а «ти як?» – дратує», – говорить психологиня програми «Незламна мама» від «Фонду Маша» Ірина Басіста. – І хоча українки потребують підтримки від інших, та й охочих надати її достатньо, випадків «якісної» підтримки дуже мало. Стосунки і комунікація – це цілюще джерело, яке може допомогти триматися зараз і відновлюватися потім. Тому дуже важливо вчитися підтримувати так, аби інші поряд зростали, та й самим шукати коло друзів і знайомих, які здатні правильно підтримати.

  

Що не варто говорити, коли хочете підтримати людину:

  1. «Все буде добре»

Насправді, ніхто не знає, як буде. Тому ці слова – пуста шаблонна фраза. І нею ми знецінюємо реальні переживання людини.


  1. «Як ти?»

Дуже загальні слова, що зазвичай дратують. Адже не розумієш, це чергова фраза чи людина справді готова зануритися у твої переживання й почути цілу історію.


  1. Порівняння з якимись іншими обставинами, людьми тощо: «А от у моєї подружки...»

Це, знову ж таки, знецінює досвід конкретної людини. Ми всі різні й можемо впоратися з ситуаціями теж по-різному.


  1. «Ти сильна – ти впораєшся»

А що робити, якщо не виходить? Якщо важко? Ця фраза породжує відчуття провини, якщо ти не маєш сил впоратися. І зрештою викликає знецінювання й розчарування в собі.


  1.     Уникати людину, бо не знаєте, що їй сказати.

Погана ідея, адже краще навчитися правильної підтримки.

 

Що варто говорити, щоб підтримати:

  1. «Як я можу тебе підтримати?»

Це запитання, з якого варто почати. Воно пояснює, що вам не байдуже, що ви готові бути поряд і допомагати, просто не знаєте як.


  1. Пропонуйте свої варіанти підтримки.

Так ви дізнаєтеся, чи підходить ваш спосіб допомоги людині. І ще раз покажете, що вам справді не байдуже.


  1. Пропонуйте не слова, а дії

Наприклад, покличте на прогулянку; заберіть дітей, а мама нехай отримає час на себе; організуйте відпочинок; приготуйте та принесіть вечерю. Зробіть щось, що дозволить людині зняти з себе тягар щоденних обов’язків і дозволить видихнути й переключитися.


  1. Якщо телефонуєте, то запитуйте щось конкретне: «Як твій настрій?» «Як минув день?»

Скажіть людині, що ви думаєте про неї й хочете підтримати. І що для вас важливо бути поряд. Не розпитуйте про травмуючі події, а підтримуйте актуальну розмову.


  1. Якщо все ж ставите запитання, то будьте обережні й готові приймати та витримувати будь-які емоції (злість, сльози, страх).