матеріал підготувала Дорощук Ольга
«Кому потрібний ваш фемінізм в Україні, у нас жінок не обмежують та поважають. Та й взагалі у мене в сім’ї за мамою було останнє слово» – типова фраза, яку ви могли чути на сімейному застіллі, в компанії друзів або на роботі, коли хтось промовляв те саме страшне та лайливе слово «фемінізм».
Але ж чому все-таки деякі чоловіки та жінки вороже ставляться до фемінізму в Україні?
- Багато хто вважає, що феміністки зневажають чоловіків та пригнічують їх права.
- Феміністки борються проти «традиційних сімейних цінностей» та хочуть зруйнувати «українські традиції».
- Чоловіки бояться втратити свої привілеї, якими їх наділив патріархат, проти якого здебільшого і борються феміністки.
- Люди бояться та не бачать сенсу в змінах, тому що «раніше так жили і все нормально було, навіщо зараз щось змінювати».
Давайте розберемось про що фемінізм і чому він важливий для українок.
Почнемо з того, що фемінізм не про ненависть до чоловіків, а про жінок та їх права . Це багаторічна боротьба жінок за свої права. Чи чули ви фразу «Яких вам ще прав не вистачає?» та «У 21 столітті жінки на рівні з чоловіками», але давайте поміркуємо, чому в Україні досі лише 20% депутаток у Верховній Раді, чому досі допускається об’єктивізація жінок у рекламі, чому жінки досі ховають прокладки, ніби те, що в жінок є місячні – це якийсь злочин. І це лише маленька частина з усіх існуючих проблем, ви досі вважаєте, що жінки на рівні з чоловіками?
Яка ж важливість фемінізму?
Не потрібно забувати, що в Україні йде війна, і деякі українці вважають, що через це такі питання «не на часі», але якраз-таки через війну, це питання повинно підніматись гучніше та частіше. Лише в липні 2022 року вперше заговорили про створення уніфікованої жіночої форми, хоча не забуваємо, що війна в Україні триває з 2014 і багато українок з того моменту були в ЗСУ. Восени 2022 року волонтери почали її розробляти та офіційне затвердження жіночої військової форми було в серпні 2023 року.
Другою важливою причиною є те, що фемінізм бореться проти будь-якого виду насилля. Жінки найчастіше стають жертвами домашніх та сексуальних насильств, домагань в громадських місцях. Навіть якщо жінка наважиться звернутись до правоохоронних органів стосовно насилля, яке було скоєно в її бік, потрібно буде ще дуже довго та наполегливо доводити, що це було правдою. В більшості випадків на жінок перекладають відповідальність за скоєне над ними ж насилля.
Третьою причиною є те, що досі не всі жінки можуть розпоряджатись своїм тілом так, як вони цього хочуть. Саме зараз поговоримо про аборти. Існує щонайменше 20 країн світу, в яких взагалі заборонено робити аборти (Польща, Єгипет, Тайвань, деякі штати США). Існують країни, в яких дозволено робити аборти з соціально-економічних причин, або коли існує загроза для життя або здоров’я жінки.
В Україні аборти дозволені, але в одній зі шкіл стався випадок, коли до учнів завітала психологиня з лекціями на теми вільні статеві стосунки та аборти. Учениці цієї школи вирішили анонімно поділитися деталями цих лекцій.
«Спочатку, коли ми дізнались про ці лекції, ми дуже зраділи від того, що в Україні частіше стали підніматись такі теми, але під час зустрічі ми розчарувались. Психологиня ставилась до нас зверхньо, казала що ми ще малі і нічого не розуміємо. Вона нав’язувала нам, що про аборт ми будемо жалкувати все життя і що всі проблеми зникають, як тільки жінки бачать немовля», – такими були коментарі підлітків.
Учениці поділились з нами тезами, які пропагувала психологиня. Розберемо їх проблематику:
- «Дал Бог зайку, даст і лужайку», – це те саме твердження, яке чули всі. Всі знають ситуації, де в однокімнатній квартирі живе 7 людей в жахливих умовах або у батьків просто немає можливості забезпечити своїм дітям комфортне життя і через це діти вимушені йти на роботу у ранньому віці. Таких ситуацій в Україні дуже багато і люди повинні відповідальніше підходити до народження дитини.
- Ви робите те саме, що і росіяни. «Ось наші хлопці можуть взяти гвинтівку і захиститись, а дитина – ні». Найжахливіше порівняння, яке можна було привести у цій темі.
- Навіть якщо є підозра, що дитина буде з інвалідністю – народжуйте. Батьки, які виховують таких дітей – герої, але не кожна людина зможе морально це витримати. Якщо вона промовляє такі тези до підлітків, потрібно вказувати на негативні сторони також.
Фемінізм є важливим як для жінок, так і для чоловіків, аби не відчувати тиску та бути вільним у своїх виборах. Щоб побороти сексизм, гендерну дискримінацію та стереотипи, ми повинні пройти дуже важкий шлях, але жінки рухаються у правильному напрямку, головне – не здаватись та продовжувати поширювати в маси те, що є важливим для вас.