Ви все ще в пошуках різдвяного настрою? В допомозі стануть добрі новорічні фільми. Вони, як помічники святого Миколая, закрутять вас у хуртовині добра, усмішок і надії. Методистки різних проектів «Фонду Маша» поділилися улюбленими фільмами та розповіли, чому їх варто подивитися з погляду психології. Тож записуйте – це кіно точно варте вашої уваги.
«Клаус», 2019
Радить Ірина Басиста, методистка Центру ментального відновлення «Незламна»
Про що мультфільм: Історія розповідає нам про листоношу, який не може знайти роботу, адже зараз ніхто не пише листів. Але виявляється, що в містечку, де шукає роботу наш герой, живе сам Санта-Клаус. І життя листоноші кардинально змінюється.
Коментар психологині: Різдвяні свята – чудовий привід зануритись у спільний перегляд мультиків з дітьми. Мультфільми можуть актуалізувати теми для обговорення, а можуть взагалі знайомити з ціннісними поняттями: людяності, добрих справ, дружби, втрати. Наш родинний фаворит – мультфільм «Клаус». Він про хлопця, який отримав досвід, як покарання, але вийшов з нього іншою людиною. Цей досвід став для нього трансформаційним. Це мультфім про силу добрих справ, про віру в дива, про цінність людяності і про те, що завершення чогось одного може бути початком нового.
«Оксамитовий кролик», 2023
Радить методистка програми психоемоційної стабілізації для жінок та їхніх дітей, які постраждали від війни, «Незламна мама» Ірина Єфімцова
Про що фільм: Британська казка про семирічного Вілліама, який на Різдво отримує в подарунок вельветового кроля. Завдяки цій магічній іграшці хлопець знаходить найщирішого друга та відкриває для себе дивовижний світ магії.
Коментар психологині: Чудовий фільм про безумовну любов та прийняття. В ньому є дуже правильний посил для дітей: неважливо, як ти виглядаєш, і як тебе бачать, важливі любов, відданість і близькість. А ще ця історія вчить, що мрії можуть здійснюватися, варто лише вірити в себе. А батьки знайдуть у цьому фільмі важливе нагадування, що дитина потребує прийняття та емоційної підтримки.
«Родинний обмін», 2023
Радить психологиня проєкту з фізичної та психологічної самооборони для дівчат-підлітків «Смілива» Марина Діденко
Про що фільм: Ця комедія розповідає історію родини, де за таємничих обставин батько міняється тілами з 14-річним сином, а матір – з 16-річною донькою. Тепер підліткам треба зорієнтуватися в дорослому світі, а їхнім батькам – прокласти шлях у світі тинейджерів.
Коментар психологині: Фільм про стосунки батьків і дітей, про непорозуміння і прийняття. Про те, як дорослі забувають, що таке бути дітьми, і як діти іноді не розуміють усіх аспектів відповідальності дорослих. Однозначно раджу дивитися батькам разом із дітьми-підлітками, щоб віднайти те саме порозуміння одне з одним.
«Сам удома», 1990 та «Хлопчик на ім’я Різдво», 2021
Радить психологиня програми психоемоційної стабілізації для жінок та їхніх дітей, які постраждали від війни, «Незламна мама» Ольга Коптєва
Про що фільм «Сам удома»: ось уже більше 30 років цей фільм щороку дивляться мільйони людей по всій планеті. Він розповідає історію незламного хлопчика Кевіна, який залишився сам удома і мусить налагоджувати побут та захищати будинок від злочинців.
Коментар психологині: У фільмах можна побачити, як інші люди справляються зі стресом, викликами, задачами. І зараз ці приклади дуже важливо показувати дітям. Найяскравіший приклад – Кевін із «Сам удома». Це дитина, яка під час стресу все одно знаходить позитивні моменти, і яка, незважаючи на страх, відкривається світу та отримує підтримку людей. Наприклад, сусіда-двірника з першої частини стрічки чи жінки з голубами з другої. Кевін йде до своєї цілі, але при цьому сфокусований на тому, що відбувається тут і зараз. Це чудовий приклад для дітей.
Про що фільм «Хлопчик на ім’я Різдво»: Батько малого Ніколаса вирушає на пошуки грошей, а мати померла. Ніколас місяцями блукає лісом у пошуках батька, поки не рятує північного оленя і з його допомогою наближається до святкового дива.
Коментар психологині: У цій стрічці ми бачимо, як маленький хлопчик проживає втрату мами й батька, і як він із цим впорався. Причому не просто впорався, а ще й при підтримці друзів створює щось прекрасне для інших людей. Це фільм про втрату та надію Ще один хороший приклад для наслідування.