матеріал підготувала Денисенко Анастасія
Данііл Сипало – 19-річний баскетболіст, гравець молодіжних та національної збірної. Свій шлях як гравця молодіжної збірної розпочав у 2023 році в юніорській збірній серед хлопців до 18 років. На наступний рік вже був у складі юнацької збірної серед хлопців до 20 років. Завдяки своїй наполегливості і працелюбності, став лідером команди та опинився в п’ятірці найкращих баскетболістів чемпіонату Європи 2024 року. Вже наприкінці 2024 року отримав своє запрошення до національної збірної України у іграх відбіркового етапу на чемпіонат Європи-2025. А в лютому 2025 року вже відбувся його дебют за національну збірну. В інтерв’ю для «Gossip» Данііл розповів про свій досвід, про атмосферу в розташуванні збірної та про свій дебют за національну збірну.
Даню, свій шлях як гравця молодіжної збірної ти розпочав у u-18. Чи пам’ятаєш ти, які емоції відчув, коли отримав запрошення до збірної?
Коли я дізнався, що мене викликали до збірної, для мене це було доволі неочікувано. Було багато думок, але в цілому відчувалося легке хвилювання. Це була велика честь, звичайно, були і переживання, бо це абсолютно новий етап кар'єри, але це лише додавало мотивації показати себе на найвищому рівні.
Чи можеш ти поділитися закуліссям дня у тренувальному таборі?
Спочатку до табору запрошують певну кількість гравців. В нас є три дні відбору, ми грали п’ять на п’ять, так тренери могли бачити, хто на що здатен. Вже після цього відбіркового етапу у таборі залишається 16-18 хлопців, і розпочинається повний цикл тренувань, який триває приблизно 40 днів. Це було доволі емоційно складно, бо хтось вже був на останніх силах, хтось отримав травму, але все ж вдавалося це втримувати і згодом вже їхати на важливі ігри.
В той рік збірна зайняла 15 місце, як гадаєш, що вплинуло на результат?
Важко сказати. Результат доволі невтішний, ми це вже розуміли після третьої поразки. Коли виходили на майданчик, то намагалися грати, але не були готові персонально. Тобто фізичну форму всі мали, проте комусь щось не вдавалося, тому не змогли пройти далі.
Це був твій перший досвід в збірній, чи задоволений ти своїми персональними результатами?
Взагалі, зовсім незадоволений, бо дуже багато слів було про нашу збірну, про наш потенціал, але в результаті маємо 15 місце. Після чемпіонату почував себе ніяково.
В 2024 році ти був у складі молодіжної збірної u-20. Вашій команді вдалося повернутися до престижного дивізіону А. Головну задачу було виконано, але можливо у команди ще були якісь задачі?
Для збірних завжди головною метою є зайняти перше місце, чи, як в нашому випадку (посміхається), повернутися до елітного дивізіону. Було трохи важко, проте зі своєю задачею ми впоралися.
Даню, а поділись якою була атмосфера в команді?
З цим колективом було велике задоволення грати. Атмосфера в команді була чудовою. У нас кожен день було по два тренування, проте ми завжди знаходили сили прогулятися разом, пограти у футбол чи волейбол. Це було не скажу, що містично (посміхається), але в мене ще ніколи такого не було, всі хлопці були один за одного. Весь час в команді панував позитивний настрій на передодні ігор. Їдучи на ігри, ми постійно в автобусі співали пісні, у нас в команді було два хлопці, які постійно відповідали в нас за музику. Це давало нам такий заряд, коли ми виходили на розминку.
Серед команд з якими ви грали чи була збірна до якої, можливо, готувалися більш ретельніше?
Для нас кожна гра була важливою, тому готувалися до всіх. Важкою була перша гра, бо ми не знали на що здатні наші суперники, так як в нас не було матеріалу, щоб ознайомитися з їх грою. Хоч ми і програли Швеції, усі казали, що це важка команда, проте ми готувалися однаково до кожної гри.
Розкажи, чи були в тебе персональні задачі?
Звичайно, були задачі по грі. На тренуваннях мені казали робити свою роботу. Але для себе я ставив ціль потрапити до символічної п’ятірки FIBA та забрати головну нагороду, проте трошки не вистачило.
По закінченню чемпіонату ти все ж опинився в символічній п’ятірці FIBA. Розкажи, що ти тоді відчув?
Я про це дізнався після поразки від Румунії в фінальній грі. Емоції трохи притихли, тому особливої радості не було. Був приємно здивований, проте бурхливих емоції не було.
В одному з інтерв’ю ваш головний тренер говорив, що бачить тебе в цьому році в команді, тому давай поговоримо, саме про тренерський штаб. Поділись, як тобі було працювати під керівництвом Валерія Плеханова?
Він чудовий тренер, моментами може на когось крикнути, але як людина він дуже хороший. Він кожному давав поради, ніколи нас не розділяв, усі були на рівні. Його система добре працює, бо він нам на першому тренуванні казав, що проти нашої команди будуть боятися грати в нападі, так воно і вийшло. Мені дуже сподобалося, як ми відіграли під його керівництвом.
Вже відомі ваші майбутні суперники на цей рік: Німеччина, Бельгія та Італія. З ким би тобі особисто хотілося вже зустрітися на майданчику?
Німеччина. Мені товариш по команді Максим Кличко дуже хвалив цю команду, то хотілося б подивитися на них вже на майданчику.
Чи є гравці яких би ти хотів бачити у складі збірної u-20?
Який склад буде з таким і будемо грати. Але в першу чергу: Сушкін, Десмонд, Кличко, Кулішенко. Дуже хотілося побачити як Кулішенко грає, бо ми бачилися на u-18, проте, він не грав через травму, а потім на u-20 він знову через травму швидко вибув. Хотілося б зіграти разом, спробувати з ним якусь комбінацію. А так багато хлопців має шанс потрапити до збірної, проте, ще складно казати, бо не знаю як деякі грають.
Яка на твою думку відмінність між молодіжними збірними та національною?
Інша відповідальність, інша ігрова роль на тренуваннях. Якщо говорити про тренувальний процес, то молоді гравці мають більше навантаження та тиску від тренера. В національній – це дорослі гравці з великим ігровим досвідом, і тренер може відноситися до них більш лояльно. Ну і молоді гравці працюють більше.
В листопаді 2024 року тебе викликали до національної чоловічої збірною. Розкажи про свої перші дні перебуванні в команді?
Коли мені сказали, що я їду до національної збірної, я спочатку не повірив, бо знаючи хто там грає, був дуже схвильований. Спочатку було важко, бо ти не знаєш чому тут знаходишся, з ким поговорити. Так як я їхав з товаришем по команді Володимиром Конєвом – він був єдиною людиною з ким я на початку міг спокійно спілкуватися. Згодом, приїхав Максим Кличко, з яким я був у u-20 і стало ще легше. Ще в розташуванні збірної були декілька гравців, які до повномасштабного вторгнення грали в моєму клубі «Дніпро», тому мені вдавалося знайти з ними спільні теми. Вже під кінець першого тижня мені стало легше, і я вже спокійно спілкуватися з усіма.
Розкажи, а яка атмосфера панує в національній збірній?
Запал, бажання грати в цій збірній є, відчувається така здорова конкуренція. Ми часто з Артемом Пустовим жартуємо, що скоро хтось когось в майбутньому та посунить. Можу сказати, що хімія точно була. Кожен з хлопців чимось дуже допомагав, вони давали поради та підказували, як грати різні техніки.
Даню, вже в лютому цього року ти дебютував за національну збірну, які емоції викликав в тебе цей дебют. Поділись!
В першій грі проти Словенії я вийшов на останній хвилині матчу, і було доволі важко увійти в гру, бо дуже багато часу просидів на лаві запасних. Я відчував такий натиск емоцій, дуже хвилювався, але свою спробу кидка я все ж зробив, але зробив доволі цікаву (посміхається), бо емоції все ж взяли вгору і моментами відчувалася неготовність. А от в другому матчі проти Португалії я вже знав, які це емоції, і морально був готовий. З першої секунди я відразу почав працювати в захисті, і це додало мені впевненості.
І на останок, як ти вважаєш, якими якостями повинен володіти гравець, щоб отримати запрошення до збірної?
Самовідданість, бажання реалізувати свою гру та вміння виконувати настанови. Дуже цінується гравець, який може довести свою гру ділом та при цьому виконати настанови тренера. Бо якщо навіть гравець за матч закине 30 очок, але не виконує задачі, це буде проблематично для тренера. Бо він може закинути ті очки, але команда може як і виграти, так і програти. А от якщо той самий гравець закине 10 очок, але виконає усі настанови, і ми зможемо з цього впевнено перемогти, то, звичайно, цей гравець буде цінуватися більше.