Співзасновник, старший партнер Адвокатського об’єднання «Моргун та партнери» Ольга Захарова — про кар’єру, медіацію, шлюбні контракти, силу чарівних адвокаток та жіночі слабкості й секрети.
Адвокатське об’єднання «Моргун та партнери»
м. Київ, вул. Дніпровська набережна, 23, офіс 179
morgun.ua
Ольго, які події вплинули на вибір вами юридичної професії? Чий приклад надихнув вас?
З дитинства мені притаманне загострене почуття справедливості. У 8 років тато вперше показав мені приміщення червоного корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка, де знаходився юридичний факультет, який він закінчив. Мене дуже надихнули його розповіді про роки навчання та сподобалась велична, як мені здавалось у такому віці, будівля. З того часу я вирішила, що обов’язково навчатимусь там та стану юристом, тому можу назвати юридичну професію не просто своїм вибором, а покликанням. Надалі своїм прикладом чесної, порядної, принципової та відданої своїй справі людини тато постійно зміцнював моє бажання стати юристом.
Як починався ваш шлях у цій галузі?
Одразу після вступу на юридичний факультет я почала працювати в суді консультантом суду, потім помічником судді і так захопилась, що пропрацювала, у тому числі в судах апеляційної та касаційної інстанції, понад 11 років. У мене були гарні вчителі, особливо в судах першої інстанції, які своїм прикладом судді з великої літери ще посилили моє бажання стати суддею та зміцнили принципи в професії, якими я керуюсь і зараз.
Ви тривалий час йшли до своєї мети — стати суддею. Чи є це у ваших планах зараз?
Так, я багато років йшла до того, щоб стати суддею, однак 5 років тому звільнилась з касаційного суду, пішла з державної служби та змінила свій вектор діяльності — стала адвокатом. Мене часто запитують знайомі та друзі: «Ти зрадила своїй мрії?», на що я відповідаю: «Я не зрадила мрії, я просто змінила мрію». Просто розчарувалась у тій судовій системі, яку останні роки намагаються створити наші законотворці, не підтримую більшість із ініціатив у її реформуванні. Тому наразі хочу всіма своїми силами і можливостями як адвокат та співзасновник Адвокатського об’єднання «Моргун та партнери» змінити таке положення судової системи та відновити довіру до суду. А як складеться моє життя далі — це вже питання часу.
Ваш стаж у юриспруденції становить понад 15 років, зараз ви співзасновник — старший партнер адвокатського об’єднання, ваш партнер Сергій Моргун — відомий адвокат у кримінальних справах. Чи змінилось ставлення до жінок у професійному середовищі за цей час та чи не помічаєте ви гендерної нерівності у професії?
Ми у компанії забезпечуємо рівні можливості та права жінок і чоловіків — як працівників, так і клієнтів. Приємно бачити, що за останні 5-10 років у судах та правоохоронних органах значно змінилось ставлення до жінок-адвокатів. Визнається їхній професіоналізм, зменшується гендерний розрив. Тому моя порада всім жінкам: бути активними, самодостатніми, амбітними, не боятись висловлювати свою думку та діяти, відстоювати свої права нарівні з чоловіками! Професія чи її відсутність — це вибір кожного. Жінки не зобов’язані отримувати визнання ані від чоловіків, ні від суспільства в цілому.
Ольго, який головний напрям вашої адвокатської практики?
Головними напрямами в моїй роботі є проведення позасудового врегулювання спорів (медіація), застосування превентивних заходів, таких як підготовка шлюбних договорів, роз’яснення клієнтам юридичних наслідків тих чи інших дій, представництво інтересів клієнтів у судах всіх юрисдикцій та інстанцій.
Розкажіть більш детальніше про медіацію. Чому вона сьогодні настільки важлива і дієва?
Незважаючи на те, що в Україні досі не визначено спосіб, порядок та процедуру медіації, саме вона є найефективнішим та найменш витратним, фінансово і в часі, способом урегулювання спору між сторонами в цивільно-правових та господарсько-правових відносинах. Тому в своїй практиці я пропоную клієнтам спочатку спробувати урегулювати спір у позасудовому порядку і лише у разі невирішення такого спору шляхом переговорів, спільних поступок та домовленостей звертатися з позовом до суду.
А як щодо шлюбного договору?
Коли ми закохуємось і вирішуємо створити сім’ю, то віримо, що це на все життя, тому навіть не задумуємося про можливість настання негативних наслідків, що можуть спіткати сім’ю у майбутньому, такі як розірвання шлюбу, поділ майна, визначення місця проживання дитини тощо. Рідко хто замислюється про укладання шлюбного договору, який у разі неможливості збереження сім’ї може вберегти від судової тяганини та псування нервів. На моє переконання, укладення шлюбного договору є ефективним превентивним заходом, що допомагає уникнути цих негативних наслідків. До того ж його можна укласти не тільки до реєстрації шлюбу, але і під час нього.
Знаємо, що ви незаміжня. Чи плануєте у майбутньому укладати шлюбний договір?
Мені б хотілось укласти шлюб та створити сім’ю один раз та назавжди. Однак, з досвіду клієнтів та знайомих, я зрозуміла, що укладення шлюбного договору є найбільш безпечним способом уберегти себе від можливих негативних наслідків — якщо стосунки не витримають «побуту». Тому маю намір укласти шлюбний договір — угоду між двома дорослими людьми, яка лише надає обом гарантію та впевненість і жодним чином не впливає на почуття.
Чим ви надзвичайно пишаєтесь як адвокатка і як красива молода жінка?
Пишаюсь професійними перемогами і тим, що нам із Сергієм вдалося створити юридичну компанію «Моргун та партнери», яка стрімко розвивається. Пишаюсь своїми перемогами та можливістю допомогти клієнтам у вирішенні їхніх проблем. А як жінка я пишаюсь, що в житті дотримуюсь тих принципів, які привили мені батьки: принциповість, відповідальність, цілеспрямованість, чесність та добропорядність, а також вміння розставляти правильні пріоритети.
Які риси характеру можуть вас охарактеризувати?
Важко об’єктивно охарактеризувати себе, проте можу сказати, як мене характеризують мої друзі: дуже чутлива, однак ніколи не даю себе образити; дуже вперта, але не вступаю в спори, якщо не впевнена в своїй правоті; розумна, але не завжди показую це стороннім (сміється); надійний та чуйний друг, дуже цілеспрямована.
Робота, пов’язана із захистом прав людей, забирає багато часу, нервів та інших ресурсів. Як ви знімаєте емоційну напругу та стрес?
Коли є така можливість, я малюю, залюбки ходжу в караоке поспівати, чи навіть в тир постріляти або пометати дротики. Проте найбільшим «антистресом» для мене є вода, особливо море — дуже люблю плавати та милуватися ним…
Розкрийте таємницю: де заряджаєтесь позитивом?
У подорожах — люблю пізнавати світ, у парку — обожнюю прогулюватись та кататись на велосипеді, на зустрічах з рідними та друзями. Та найбільше позитивом я заряджаюсь від дітей моїх близьких та друзів. Мене до глибини душі заворожують дитяча безпосередність, наївність, довірливість, доброта та любов, уміння радіти кожній миті життя та дрібничці! На жаль, цієї справжності сьогодні не вистачає багатьом дорослим.