Бути успішною і ставити перед собою нові «високі» цілі - риси сильної та сміливої особистості, яка прагне взяти від свого життя по «максимуму». Саме такою є героїня інтерв’ю для журналу GOSSIP – Зоряна Гбур. Зоряна – доктор наук з державного управління, професор, професорка кафедри управління охороною здоров’я та публічного адміністрування Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л.Шупика, членкиня всеукраїнської асамблеї докторів науки з державного управління та інше.
Зоряно, ваші професійні регалії змушують затамувати подих. Здається, ви все життя навчаєтесь. Ви з дитинства були такою?
Напевно так. Я пішла в перший клас в 5 років. Далі був коледж, заклади вищої освіти і паралельно робота на державній службі. Навіть після одруження і народження старшого сина я продовжувалась навчатись. Більше того, я далі продовжую навчатись. Свою кандидатську дисертацію я захистила у 27 років в декретній відпустці з старшим сином, а докторську - в 2018 році в декретній відпустці з молодшим сином. Ви праві, я все життя навчаюсь і чим більше навчаюсь тим більше розумію і підтримую думку, яку висловив ще Сократ, що «Чим більше я знаю, тим більше я розумію, що нічого не знаю» (посміхається).
Розкажіть чим наразі займаєтесь? Що в професійній діяльності займає найбільше часу?
На даний момент я займаюсь тим, що 20 років було моїм хобі – я викладаю, готую лекції, презентації, практичні, курси тематичних удосконалень, пишу наукові статті за сферою своїх наукових інтересів і т.д. Найбільше часу займає «вирощування ідеї до результату». Наприклад, це написання навчального посібника, монографії, серії методичних посібників. Зараз працюю над серією наукових публікацій про імплементацію в Україні досвіду Ізраїлю у використанні штучного інтелекту в розвідці та бойових діях, про функції Моссаду, про застосування агента Siri не лише на рівні айфонів від Apple.
Ви любите свою справу? Скажіть будь ласка, які основні складові отримання задоволення від роботи?
Так. Я дуже люблю свою справу. Основною і найважливішою складовою є те, що потрібно робити те, що любиш. І коли робиш те, що любиш, безумовно завжди сто відсотків відмінний результат.
Є якісь поради як не вигорати: на роботі, в сім’ї, в дозвіллі?
Перш за все коли займаєшся тим, що любиш, коли твоя справа не робота, а хобі, то вигорання практично неможливе, тому що професійне вигорання це хронічний стрес.
Зараз на чолі багатьох державних інституцій стоять жінки. Як ви вважаєте у нашій країні вдалося подолати гендерні стереотипи? Яка роль жінки в сучасному світі?
На мою думку досить швидко нам вдалось подолати гендерний стереотип забезпечивши паритетну складову жінок у всіх гілках влади, проте тепер потрібно ще підійти до того, щоб ця складова стала якісною. Роль жінки в суспільстві з кожним роком лише підвищується, тому що жінка ставши на шлях кар’єрної сходинки не перестає (у більшості випадків) бути мамою, донькою, дружиною, подругою.
Розкажіть а які риси власного характеру ви полюбляєте найбільше?
Можливо це здасться не скромним, але люблю в собі все і люблю себе такою, яка я є. Проте найбільше, напевно, ціную у власному характері наполегливість, стійкість і цілеспрямованість (посміхається).
Чи не забуваєте ви у такому вирі суспільного життя бути жінкою? Що це для вас означає?
Дуже стараюсь не забути про це попри всі справи і завантаженість. Люблю чепуритись, одягатись, зробила собі фотосесію в романтичному стилі, яка для роботи практично не згодиться, але вийшло дуже гарно, жіночно і ніжно.
Напевно не просто поєднувати всі робочі процеси, особисте життя, сім’ю. Що допомагає вам бути завжди енергійною? Як ви відпочиваєте від справ? Розкажіть про свої хобі. Чим захоплюєтесь і звідки черпаєте натхнення?
Так, складно поєднувати усі робочі процеси (викладаю в двох закладах вищої освіти, плюс проекти різноманітні короткострокові) та особисте життя, сім’ю. Однак, якщо правильно розставити пріоритети і планувати день та тиждень поточний, то все встигаю. Відпочиваю від справ по-різному, все залежить від настрою і ситуації: це може бути ранкова прогулянка із спогляданням за природою, можу почитати книжку чи просто доглядаю за квітами яких в мене безліч в квартирі і вже немає місця куди ставити (посміхається). Моє основне хобі - це наукова робота, яка лише в липні стала моєю основною роботою. До того я працювала 22 роки державним службовцем, останніх 12 з них - це робота в Міністерстві фінансів України. Крім науки, яка стала роботою, ще займаюсь бісероплетінням і вишивкою бісером, колекціоную марки. Працювати з бісером навчилась ще в шкільному віці на гуртку з бісероплетіння. Вишивка бісером це роботи-подарунки для моїх дітей – вишиті картини і метрики, такі ж для двох племінників, і для похресників яких в мене аж 12. Ще плету прикраси з бісеру – джгути, намиста з бісерних маків і листочків. Працюючи з бісером відпочиваю морально і розумово, якщо так можна сформулювати. Колекціонування марок - це захоплення також багатьох років і вже зібралась чимала колекція.
А щось можете побажати жінкам, які знаходяться не в ресурсі, не розуміють як знайти хобі, яке стане справою життя?
Насправді побажати і легко, і складно водночас. Хобі не можливо просто знайти за порадою, потрібно пробувати і шукати. Знайти хобі і знайти себе - це напевно ключові моменти, щоб справа якою будеш займатись все життя приносила не лише фінансове, але й моральне задоволення.
Експериментуйте, спробуйте те, що цікаве на перший погляд – не сподобалось спробуйте інше. Важливо бути наполегливим, йти до своєї цілі з дотриманням екологічності намірів і все складеться! Невичерпний оптимізм, віра в себе і здоровий егоїзм це завжди успіх!
http://www.pravo.puet.edu.ua/skl.htm
https://nuozu.edu.ua/s/np/k/upravlinnia-okhoronoiu-zdorovia/naukovo-pedahohichni-pratsivnyky
https://scholar.google.com.ua/citations?hl=uk&user=PZR2l1kAAAAJ&view_op=list_works