Кожен із нас, звертаючись за медичною допомогою, хоч раз у житті стикався із фразою: «Для підтвердження діагнозу бажано зробити УЗД і в подальшому буде призначено лікування». Однак, напевно, ніхто не замислювався, наскільки серйозна буває роль фахівця ультразвукової діагностики (лікаря УЗД) у медицині. В інтерв’ю для журналу GOSSIP magazine - Фатіма Гаглоєва-Коваленко. Фатіма лікар УЗД в провідному медичному центрі м.Вінниці "Альтамедика" зі стажем роботи 18 років.
Фатіма, розкажіть, будь ласка, чому ви обрали саме цю спеціальність?
Мені подобаються колосальні діагностичні можливості, які дає цей метод для виявлення різних патологічних змін і яка це, насправді , допомога нашим лікарям для виявлення , диференціювання , можливістю стеження перебігу хвороби та якості її лікування . Коли ти знаходишся в сфері медицини ти повинен постійно підвищувати свій професіоналізм, прокачувати свої навички участю в різноманітних науково-практичних конференціях, медичних форумах, консиліумах, поїздках на майстер класи, бути в курсі нових сучасних досягнень медичної науки. Раніше я працювала лікарем терапевтом відділення невідкладної/екстреної допомоги, а пізніше перекваліфікувалася і отримала сертифікат лікаря УЗД на базі КНМАПО ім. П. Шупика. і з 2013р. - лікар УЗД МЦ «Альтамедика». Наразі я розумію, що я на своєму місці (посміхається).
Із чим найчастіше звертаються до лікаря ультразвукової діагностики?
Насправді дуже широкий і різноплановий обсяг обстежень . В залежності від потреб які найбільше наразі цікавлять наших пацієнтів і задач які треба вирішити . Це обстеження і в галузі гінекології у жінок , і урології у чоловіків ,і обстеження серцево- судинної системи , і ендокринних залоз , опорно-рухової системи , органів черевної порожнини і ін .Актуальна діагностика судинної патології, оскільки частими стали випадки раннього атеросклерозу та ранньої тромбоемболії. Ті, хто стежать за здоров'ям, обов'язково проводять ці дослідження. Щоб пацієнти отримували професійне заключення , належний рівень обслуговування і допомоги потрібно бути грамотним сертифікованим фахівцем.
Скажіть, які УЗ-обстеження можна пройти в медичному центрі «Альтамедика», де ви працюєте ?
- трансторакальну ехокардіографію (УЗД серця з імпульсним та кольоровим доплером)
- УЗД печінки, жовчного міхура, підшлункової залози та селезінки
- УЗД нирок, наднирників , сечового міхура та передміхурової залози
- УЗД жіночих статевих органів (вагінальним та абдомінальним датчиками)
- УЗД суглобів
- УЗД артерій та вен нижніх кінцівок
- УЗД лімфовузлів
- УЗД молочних залоз
- УЗД щитовидної залози
- УЗД органів калитки
- УЗД заочеревинного простору
- Дитяче УЗД: нейросонографія, узд кульшових суглобів, тимус та ін.
У нашому центрі ми працюємо на апаратах експертного класу оснащених ультразвуковими сканерами з тривимірним зображенням останнього покоління гарантуючи відповідність найвищим міжнародним стандартам. Безперервно оновлюється технологічне забезпечення, що дозволяє нам йти в ногу з часом, проводимо повний спектр досліджень всіх органів і систем відповідно до європейських стандартів . Проводимо фотознімки , при необхідності робимо відеозаписи патологічних вогнищ на цифрові носії . Ехокардіографічні, транскраніальні , абдомінальні, васкулярні дослідження особливо стали необхідними в наш час коронавирусной інфекції.
У зв’язку з пандемією, кількість пацієнтів все збільшується. Що стало актуальним для обстеження на сьогодні?
Зокрема актуальним стало УЗД легенів. Завдяки науковим дослідження була відзначена хороша кореляція між В-лініями при ультразвуковому дослідженні та симптомом «матового скла» на КТ. І хоча знахідки ультразвукового дослідження при COVID-19 неспецифічні і подібні при інших респіраторних захворюваннях, інтерстиціальних ураженнях легень, гострих респіраторних дистрес-синдромах, все одно були створені певні протоколи де ми за кількістю В-ліній, наявності субплевральной консолідації, потовщення плеври, зниження рухливості легень можемо говорити про тяжкість ураження, про «інтерстиційний» синдром, про наявність пневмонії або про кардіогенний характер ураження. Це дуже зручно для ранньої діагностики змін в легенях, коли ми спостерігаємо хворих в динаміці і є обмеженість ресурсів КТ. При появі білатеральних А-ліній ми можемо судити про відновлення аерації і початок одужання. Працюючи в системі "лікар-пацієнт" люди приходять не тільки за оздоровленням тіла, але і за психологічною допомогою, якщо хочете навіть за душевною підтримкою. І, звичайно, як лікар ти повинен бути в ресурсі.
А що б ви порекомендували дивитися на УЗД регулярно?
Я раджу регулярно проходити дослідження органів малого тазу, органів черевної порожнини, щитовидної залози, молочної залози, особливо пацієнтам після сорока років.
Вже 18 років ви присвячуєте себе медицині, скажіть, що для вас означає ваша діяльність?
Для мене це улюблена робота в чудовому злагодженому колективі, де команда професіоналів надасть будь-яку кваліфіковану допомогу від профілактики, діагностики до терапевтичної, хірургічної, реабілітаційної допомоги, що дуже зручно для наших пацієнтів і де ми постійно тримаємо зворотній зв’язок. А ще я жінка, мама, дочка, сестра і це вже інші "системи", як каже Євгенія Павловська (коуч, тренер по системному підходу до життя.) Тому крім розвитку в медицині я веду здоровий спосіб життя, займаюся особистим розвитком , проходжу програми, слухаю спікерів, роблю практики, читаю книги, ходжу в басейн, відпочиваю з друзями і з моєю улюбленою сім'єю. Із задоволенням беру участь у благодійних акціях. Роблю те, що люблю, до чого прагне моя душа це мене наповнює і заряджає. І крім професіоналізму я можу поділитися енергією, добротою і підтримкою з моїми пацієнтами.