матеріал підготувала Ксенія Потапова
Волонтерка Дарина Глушко розповіла журналу GOSSIP magazine про ініціативи, де можна читати про мистецтво під час війни, зруйновану спадщину й свідчення російської агресії. Матеріали перекладають на англійську, аби люди з різних куточків світу мали можливість дізнатись правду!
Доброго дня! Представтесь, будь ласка, чим займаєтесь?
Вітаю! Мене звати Дарина, я редакторка сайту Свідчення російської агресії та воєнних злочинів. Також у нас є два суміжних сайти - Зруйнована культурна спадщина (https://culturecrimes.mkip.gov.ua/) та Мистецтво Війни (https://war-art.mkip.gov.ua/)
Як для вас змінилось життя з початком війни?
Коли почалось повномасштабне вторгнення росії, я вчилася на четвертому курсі, писала дипломну роботу та повністю була занурена в навчання, викладання англійської та онлайн волонтерство. З першого дня все це зупинилося. На початку березня, я натрапила на запит про пошук волонтерів до проєкту зі збору свідчень злочинів росії та без вагань надіслала заявку. Мене взяли. Ми працювали постійно, було дуже важко психологічно дивитися на фото понівечених тіл ворога, але найбільш - на тони на тони горя людей, чиє життя перетворилося на справжнє жахіття. Реалії перших звільнених сіл, нелюдські вчинки росіян, кадри з Бучі і далі багато таких Буч - усе це ми з командою переживали разом і підтримували один одного. Ніхто морально не був готовий до цього. Життя перевернулося і всім довелося підлаштовуватися до нової реальності.
Ви почали брати участь у проєкті, розкажіть детальніше про що він? Яка головна мета?
Це волонтерський проект і, гадаю, одна з найбільших відкритих колекцій фото-/відеоматеріалів про російсько-українську війну. Ми працюємо під егідою Міністерства культури та інформаційної політики України, та безпосередньо керівником є Володимир Бородянський. Збираємо відеозаписи та фотографії воєнних злочинів з різних джерел, верифікуємо їх, описуємо/тегуємо англійською мовою та забезпечуємо легкі пошук і завантаження.
Мета проєкту – це зібрати максимальну кількість свідчень і створити вичерпну базу даних аудіовізуальних матеріалів про війну для безкоштовного використання журналістами, дослідниками, документалістами.
Коли започаткувався цей проєкт та які його складові?
Ідея створення виникла в перші дні війни. Пан Володимир з Міністром культури та інформаційної політики Олександром Ткаченком домовилися про необхідність такого сайту. Велику роль у створенні відіграє Олександра Мельник, яка очолила процес створення сайту, набору волонтерів, вироблення алгоритмів обробки та опублікування матеріалів.
Завдяки цій організаторській роботі сайт має систему навігації, поділ на категорії: бомбардування/обстріли, громадянський опір, життя на війні, знищена російська військова техніка та солдати, військова техніка та окупаційні сили, особисті історії.
Чому цей проєкт важливий?
Ну, напевно, це очевидно. Це наш обов'язок - зафіксувати всі ті злочини, які з нами роблять росіяни. До того ж сайт агрегує матеріали лише з українських медіа та проходить верифікацію, що є цінно, тому що іноземці мають змогу дізнатися про події з перших уст, без фейків.
Що вас надихає не зупинятись?
Чесно, для мене це не про натхнення. Це про відповідальність і справу, яку ми мусимо зробити. Хто, як не ми? Наші воїни героїчно боронять нас, тож яке ми маємо право сидіти склавши руки?! Кожен громадянин в тилу повинен боротися за перемогу української держави. Архівування злочинів це теж наша боротьба. Якщо ми взялися за цю роботу, то доведемо її до кінця.
Хто може доєднатись до цього проєкту?
Кожен, кому це цікаво. Ми можемо навчити всьому, головне - мати час і бажання. Такими стандартними вимогами є добре володіння комп'ютером, вміння знаходити потрібну інформацію в мережі та знання англійської. Мені подобається, що це досить масштабний проєкт, де будь-хто знайде чим зайнятися. На основному сайті ми шукаємо новини, публікуємо на сайті, субтитруємо відео англійською і редагуємо тексти. На інших теж цікаво: пошук мистецьких проявів, додавання атрибутів, переклад, публікація; створення карти зруйнованих культурних пам'яток, наповнення бази руйнацій, додавання описів. Захоплює!
Що потрібно зробити аби стати частиною команди?
Ми завжди раді новим волонтерам. Можете відразу писати мені в телеграм, або заповнювати анкету(https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfsmD0DlEA45HDWM-723bk3PZ6Qhf6g_kFtUfHsLW-UNGMJRQ/viewform) для волонтерів і долучатися на один або декілька напрямків роботи.