матеріал підготувала Петрішка Анастасія
Зараз ми можемо спостерігати справжній розквіт української музики. З першою космічною швидкістю на музичну орбіту виходять все нові й нові імена. Кожен з артистів мріє запалити свою зірку й сяяти яскравіше за інших. Простими словами, хоче досягти успішного успіху в кар’єрі. Але дуже важко не загубитися поміж інших та чимось виділятися. Тут на допомогу приходить бренд-стратег.
Що таке бренд-стратегія артиста та для чого вона потрібна? Чому майбутній зірці так важливо з самого початку розвивати особистий бренд? За якими ознаками визначити професійність бренд-стратега? На всі ці запитання відповідає Анна Петровська (PETROVOCHKA) — артистка, авторка пісень та бренд-архітекторка, яка точно знає, як запалити твою супернову!
Що спонукнуло артистку PETROVOCHKA опанувати професію бренд-стратега?
Все почалося з того, що я працювала SMM-ником і розробляла SMM-стратегії. Але щоразу копала глибше і глибше, аніж просто соцмережі. Місія, візія, концепція, ключовий меседж бренду, персонаж, tone of voice — це основа, без якої і соцмережі не працюватимуть. Помітила, що у багатьох брендів всі ці штуки не прописані, не чіткі або взагалі відсутні. А це те, з чого варто починати будь-який бізнес. Створюючи такі стратегії, отримувала позитивні фідбеки від клієнтів у вигляді компліментів або здивовано-круглих очей. Плюс: у стратегіях поєднуються мої скіли й знання психології (4 роки Шеви (прим. ред. — Київський національний університет імені Тараса Шевченка) за плечима) та маркетингу (4 роки роботи з брендами та особистими брендами). Ну а ще я люблю генерувати ідеї. Це невимовні відчуття, коли у тебе в голові «бемкає» інсайт.
Що для тебе особисто означає термін «бренд артиста»?
Бренд артиста — це емоція, відчуття, враження — будь-яка асоціація, яка виникає підсвідомо при думці, згадці про артиста. Ми не можемо це контролювати, але можемо на це впливати, формувати це. Бренд артиста — це не лише його музика. Так, вона в фундаменті як головний продукт. Але його світогляд, образ, легенда, інфоприводи, теми дописів у соцмережах, tone of voice тощо — це цегла, на якій власне і будується його будинок під назвою бренд.
Якими характерними ознаками брендинг артиста відрізняється від звичайного особистого бренду?
Фактично нічим. Маркетинг і брендинг мають однакові закони для будь-якої ніші. Різниця виключно у продукті. У артиста продукт — це його/її музика. А музику не можна помацати, від неї не отримуєш якийсь точний конкретний профіт. Музика — це про емоції. Тому тут специфіка в тому, щоб навчитися знаходити глибші болі, потреби аудиторії, які артист «закриває» своєю музикою.
Наскільки важливий бренд для артиста-початківця? У що доцільніше інвестувати на старті: у запис дебютного EP чи у розробку бренд-стратегії?
Однозначно треба інвестувати в MVP (minimum viable product) — мінімально життєздатний продукт. Все, як у стартапі. Для артиста MVP — це сингли, можливо, EP. А «з чого почати» — це гарне питання. Якщо це продюсерський проект — то однозначно зі стратегії. Аналізувати ринок, дивитись, якої музики, якого персонажа, якої легенди не вистачає на ринку. Якщо це «трушний» проект — тоді спершу створюєте музику, яка вас «впирає», але ДО її випуску розробити вже ПІД неї та під вашу особистість стратегію.
Як часто артисту потрібно робити ребрендинг? І які фактори є тими «дзвіночками», що от зараз точно пора щось змінювати.
Змінюй і дивуй — одне з головних правил брендингу для артиста. Тому змінюватись потрібно. Але не обов’язково прямо кардинально. Можна лишатись в межах одного концепту, просто вносити постійні зміни, які будуть робити динаміку і тримати увагу наявної аудиторії та привертати увагу нової. Дзвіночком щось змінювати стає той момент, коли вам самому стає скучно (як внутрішній фактор), а зовні — коли настає період плато і не відбувається приросту в цифрах (аудиторія в соцмережах, прослуховування на стрімінгових платформах, перегляди на YouTube).
Як гадаєш, чи може артист досягти високих показників успішності у своїй кар’єрі без залучення бренд-стратега?
Так, все можливо. Але не так складно дістатися на вершину, як утриматися на ній. Бренд-стратег допоможе втриматись.
Назви 5 ознак, за якими можна вже на першій зустрічі визначити професійний бренд-стратег чи ні.
У кожного різний підхід. Все-таки бренд-стратег — професія дуже креативна. Але якщо таки визначати якісь 5 конкретних факторів, то я б назвала такі:
1 — він/вона брифує (є певний пул питань, які must have задати)
2 — він/вона цікавиться цілями та цифрами, яких хоче досягнути клієнт
3 — він/вона емпат
4 — він/вона вміє докопатись до суті (після розмови відчуваєш, ніби побував на сеансі психотерапії)
5 — з ним/з нею цікаво
Яка твоя місія як бренд-стратега? Можливо, маєш якісь конкретні професійні цілі?
Моя місія: побачити в кожному унікальну цінність, показати її самому клієнту й на цьому вибудувати стратегію. Професійна ціль: створити стратегію для артиста, який збере Олімпійський, бо сама як артист того жадаю. Потрібно мислити масштабно! Геть синдром меншовартості!