Home

5 порад від психолога як вберегти свою дитину

матеріал підготувала Чорба Крістіна 

Дитинство для малечі в Україні з  лютого 2022 року є суворим і, на жаль, без яскравих фарб як зазвичай, але кожні батьки роблять все можливе, щоб дитина насамперед навіть при таких умовах залишалася дитиною, тож сьогодні ми розберемо 5 порад для батьків від психолога, як вберегти свою дитину від реалії війни.

В Україні минає сьомий місяць повномасштабної війни, яку розпочала росія 24 лютого 2022 року. За ці місяці російська армія зуміла знищити не один житловий будинок чи торговий центр, але й зламати долі сотні українцям в тому числі і маленьким діткам. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів  станом на 13 липня 349 дітей загинуло та понад 652 отримали поранення різного ступеню тяжкості", - наголосили в ОГПУ. При цьому дані не остаточні, адже їх продовжують встановлювати в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих і звільнених територіях.

 

Багато сімей рятуючи власне життя виїхали за кордон або стали внутрішньо переміщеною особою Як зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет в ефірі всеукраїнського телемарафону: "На початку травня  671 тисяча дітей перебували  (за кордоном), на сьогодні – 641 тисяча, тобто 30 тисяч дітей вже повернулися".

Та все ж таки як вберегти свою дитину від реалії війни і чи зможе дитина залишитися дитиною при російській агресії на території України? З цим допоможе розібратися психологиня  Мар'яна Кремінь – психологиня  і  волонтер програми «Розкажи мені», яка  надала 5 порад батькам для того, щоб вберегти вашу дитину від жорстоких реалій війни.

 

Що відчуваєте ви, теж саме відчуває ваша дитина

Батькам варто , передусім, потурбуватися про власну стресостійкість, емоційний стан. Діти реагують за прикладом батьків: дорослі демонструють, що ситуація турбулентна, але вони володіють собою і впораються , хоч як це непросто, чи панікуючи ,додають градусу напруженості ситуації - молодші члени сім’ї дублюють реакції і поведінку.

Відкритість – важлива!

Бути відкритими і доступними для дитини, по можливості: контакт очей, обійми, спілкування.

Почуйте вашу дитину

Не кожна дитина може питати про те, що її хвилює , в стресовій ситуації .Дехто замикається , не може виразити думки чи емоції . Важливо помічати ці труднощі, дати безпечний простір для обговорення. Також малюнок є чудовим засобом виразити те, що складно описати словами.

Ви і ваша дитина не робот

Війна виснажує наші психічні ресурси, слід при найменшій можливості потурбуватися про власне відновлення. Інакше, від деструктиву і втоми постраждають ті, хто під рукою. Хто це? Близькі.

Говорити про цінності потрібно завжди

Ми, дорослі, у важкі періоди опираємося на цінності, на глибинну базу, що дає можливість встояти на ногах. Тож можемо ділитися цим досвідом, як і цінностями, з дітьми. А також цікавитися тим, що має справжню цінність для них.

Тож для розуміння та збереження психологічного стану вашої дитини, обов'язково потрібно спочатку батькам почути себе і безперечно, у порадах можна прослідкувати один безпрограшний спосіб, який допомагає вирішити багато різних проблем – це проста розмова. Пояснюйте дитині, говоріть з нею, обіймайте її і час від часу нагадуйте одну істину з казок: «Добро завжди перемагає зло».

А також психологиня радить, батькам, у яких дитина боїться звуку повітряної тривоги  не закривати рот дитині або ж і зовсім не звертати  уваги у таких випадках важлива психоедукація: можна пояснити дитині, що, як і звук поліцейської патрульної машини та швидкої допомоги , сирена - про допомогу, попередження , щоб ми змогли і встигли відреагувати та захистити себе. Як і при, панічних атаках, одним із дієвих способів буде планування діяльності для переключення уваги в цю мить: коли зазвучить сирена, ми будемо рухатись ( н-д, в бомбосховище чи безпечне місце) і робити там дихальні практики, зворотню лічбу, віршики, лічилки, тощо. Якщо є енурез, заїкання чи гостра тілесна реакція, залучаємо інших спеціалістів, фармакопідтримку.