матеріал підготувала Кантура Марія
У сучасному світ є багато медитаційних практик. Цвяхотерапія – одна із найпопулярніших. Охочих спробувати цю медитацію хвилює питання: «Що потрібно знати перед тим, як стати на цвяхи?». Про усі тонкощі цієї терапії говоримо з психологинею - Анною Бондарь.
Аню, як давно ви займаєтеся цвяхостоянням?
Я займаюся цвяхостоянням 3 місяці, почала навчання 4 місяці тому, вже тоді проводила свої перші сеанси. Цвяхостояння - це не тільки практики (типу прийшов постояв і пішов). На певному етапі є психологічна робота, тому моя компетенція в психології допомогла мені швидше просуватися у цій справі.
З яким запитом варто ставати на цвяхи?
Це може бути будь-який запит з яким людина приходить до психолога. Наприклад: співзалежні стосунки, питання із самооцінкою, можна приходити із запитом про психосоматику, якщо є головні болі, коли лікар каже, що ніякої причини у галузі медицини немає. Є цвяхостояння і є цвяхотерапія. У цвяхостоянні більше робота з тілом, тоді немає роботи із психологічним запитом, а під час цвяхотерапії, окрім стояння на цвяхах ми працюємо із проблемою клієнта.
Яка цінність цієї практики?
Цінність у тому, що з практики на цвяхах неможливо піти без результатів. Кожна людина отримає свій досвід. Коли ми стаємо на цвяхи, починаємо демонструвати усі ті стратегії, які відіграємо у своєму житті. Наприклад: коли боляче, неприємно, є щось важке для особи. Тоді кожна людина покаже, як вона із цими труднощами справляється: хтось зобразить, як він в житті тікає від болю, хтось покаже, як він не йде в складне, а починає терпіти й закриватися. На цвяхах усі стратегії дуже помітні. Коли ми розуміємо проблему, тоді в людини з’являється шанс скорегувати це все і змінити ці дії на ефективні. На цвяхах в 95 % випадків запит вирішується за одну сесію, але не потрібно думати, що цвяхотерапія – це чарівна таблетка, що ти постояв і усе в твоєму житті вирішиться, важливо щоб людина використовувала усі знання на практиці. Ще цікаво, що коли людина стає на цвяхи тіло починає показувати абсолютно усе те, що ми називаємо психосоматикою: у когось німіє шия, крутиться голова, може нудити, частини тіла боліти, а у когось взагалі нічого не болить. У кожного тіло відреагує по-різному. Усі симптоми - це у 100 % відсотках психологічна причина. Наприклад, у людини є нудота, це може означати, що вона щось не хоче приймати у своєму житті. Тоді я кажу їй певну фразу, певний симптом і ми можемо поговорити, чому на цьому етапі виникає нудота, що людина для себе не хоче приймати. На цвяхах тіло ніколи не бреше. Коли провідник класний він відразу це побачить, підсвітить. Найцінніше для людини те, що вона може вирішити практично будь-що та змінити своє життя.
Як ви вважаєте, чи можна самостійно почати практикувати цвяхостояння?
Як думаєте, чи можна без консультації психолога вирішити проблеми із самооцінкою? Якби можна було, тоді у психологів не було б роботи. По-перше, це частково можливо, але є певні протипокази, коли не можна ставати на цвяхи, ні самостійно, ні з провідником. У більшості випадків, це можна робити, щоб був ефект, головне щоб взагалі не нашкодило. По-друге, варто пам’ятати - це більше робота з тілом, тому я дуже рекомендую з провідником, тому що перша реакція на біль це: «біжи». Коли людина стає на цвяхи вона бореться з болем. Отже, без провідника людині буде складно і вона відігратиме звичні стратегії. Провідник може допомогти вирішити ці проблеми і тоді особа не втікатиме від цих цвяхів за 30 секунд, тому що боляче, а простоїть рівно стільки, скільки потрібно для запиту.
Чи є ризик поранитися на терапії?
Це буває один раз на мільйон випадків, коли цвяхи зроблені не правильно, коли вони не рівні, або на самій дошці є дефект. Якщо цвяхи зроблені якісно, тоді поранитися неможливо.
Аню, чи є альтернативи пізнати себе, не стаючи на цвяхи?
Саме такий досвід, як на цвяхотерапії людина не отримає ні при яких умовах, тож цвяхи є унікальними. Схожою терапією є холотропне дихання. У цих двох терапіях людина входить в змінний стан свідомості. На цвяхотерапії - це відбувається за допомогою цвяхостояння, а під час холотропного дихання - це стається за допомогою інтенсивного, специфічного дихання. Цвяхи є заземленим методом, тоді як під час холотропки тебе може будь-куди відкинути у твоїй свідомості і на це ти витрачаєш 3 – 4 години. На цвяхах приблизно стан той же, але ти у свідомості і працюєш з конкретним запитом.
А ви практику холотропного дихання теж проводите?
Ні, я її не проводжу. Я була декілька разів у ролі клієнта, оскільки мені було цікаво.
Аню, розкажіть де ви проводите практику?
У студії найчастіше і найкраще. Можемо на природі, за бажанням клієнта, головне, щоб було тихе місце та без людей.
Що ви можете порадити людям, які тільки починають займатися цією медитацією?
Дуже раджу отримати перший досвід із цвяхотерапевтом, провідником, тому що коли людина компетентна вона знає, що робити із вашим запитом, як впоратися зі страхом. Важливо підбирати для себе класного провідника, який повинен мати психологічну освіту та пройти курси із цвяхотерапії. Як тільки ви обрали професіонала своєї справи усе вийде якнайкраще!