Home

Юридичний антивірус: як запобігти «вірусам», що можуть зруйнувати ваш бізнес?

Маргарита Федорова — не лише успішний адвокат і засновниця FEDOROVA Law Firm, а й багатодітна мама, яка вміє поєднувати юридичну практику з особистим життям. Її карʼєрний шлях не був легким, але тепер вона ставить перед собою чітку мету — допомагати бізнесам уникати юридичних ризиків і забезпечувати правову безпеку для компаній та стартапів. За плечима Маргарити — 14 років юридичного досвіду, робота в державних структурах і приватних компаніях, керівні посади в агрохолдингу й органах юстиції, а також власна підприємницька діяльність. Після отримання свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю у 2018 році, вона зібрала команду та розвиває свою компанію FEDOROVA Law Firm, яка сьогодні забезпечує юридичну підтримку бізнесу, а також надає юридичні послуги у сфері нерухомості.


fedorova-lawfirm.com.ua

instagram.com/advokat__fedorova

  

Ваша філософія звучить як «юридичний антивірус». Які саме юридичні «віруси» найчастіше доводиться лікувати Вашим клієнтам?

Юридичний «антивірус» у нашій практиці означає не тільки розв'язання проблем, але і їх попередження. Найчастіше ми стикаємось з прогалинами в документах, такими як некоректно складені договори чи первинні бухгалтерські документи, які не лише дають простір для маніпуляцій Вашим контрагентам, а й можуть бути розцінені органами контролю як нереальні господарські операції, що матиме негативні податкові наслідки для бізнесу. Для запобігання цим «вірусам» ми розробляємо типові договори та впроваджуємо системи заходів, щоб мінімізувати ризики та регулярно оновлюємо документи відповідно до змін у законодавстві. Наш підхід — проактивний, ми «скануємо» угоди та бізнес-процеси, щоб виявити слабкі місця й допомогти клієнтам впевнено працювати в правовому полі.


Нерухомість і бізнес часто пов’язані з ризиками. Який Ваш найулюбленіший випадок, коли завдяки Вашим порадам клієнт уникнув серйозних фінансових втрат?

Однією із найпопулярніших послуг FEDOROVA Law Firm усфері нерухомості є перевірка обʼєкта перед придбанням. З практики скажу, що надзвичайно рідко трапляються юридично-ідеальні обʼєкти, але в більшості випадків, виявлені в ході перевірки недоліки не перешкоджають укладенню угоди, а можуть бути усунені продавцем до підписання договору або ж виступають підставою для зниження ціни та придбання обʼєкта на більш вигідних умовах. Однак трапляються й інші випадки. І в моїй практиці було декілька випадків, коли перевірка нерухомості закінчувалась не укладенням договору, а зверненням до правоохоронних органів через явні ознаки шахрайства або підробки документів. Наприклад, я допомогла кільком клієнтам уникнути купівлі нерухомості, де продавець приховував серйозні проблеми, які могли призвести до великих фінансових втрат або навіть до того, що люди залишилися б без житла, продовжуючи виплачувати кредит. Вони надзвичайно вдячні, адже, зрештою, уникли серйозних фінансових проблем і зараз живуть у своїх затишних домівках.

   

Рівень правової культури в суспільстві – один із Ваших пріоритетів. Як, на Вашу думку, можна популяризувати правові знання серед молоді чи малих підприємців?

Найкращий спосіб — це забезпечити доступність актуальної та зрозумілої інформації. Молодь і підприємці цінують прості формати, як-от вебінари, блоги чи відеоінструкції. Однак часто зустрічається застаріла інформація, що ускладнює навчання. Оскільки зараз спостерігаємо бум жіночого лідерства в бізнесі, це прекрасний час для популяризації правових знань серед жінок-підприємниць. Я особисто проводила лекції для стартапів і студентів, де на реальних прикладах пояснювала важливість юридичних знань. Важливо не тільки розповідати про теорію, а й показувати, як правильні юридичні рішення допомагають уникати проблем. Лише через сучасну освіту та нетворкінг можна підняти рівень правової культури в країні.


Яке місце довіра займає у Вашій роботі? Чи були моменти, коли Вам доводилося відновлювати довіру клієнта після неприємного досвіду з іншими адвокатами?

Довіра — це фундамент співпраці з адвокатом. Вважаю, що не етично обговорювати роботу колег-адвокатів, але мені є чим поділитися з приводу довіри загалом. У моїй практиці були випадки, коли клієнти зверталися після розчарувань від судових процесів. Це не рідкість, адже навіть у простих справах без належного знання судового процесу можна отримати негативний результат. У таких випадках я детально пояснюю, де була допущена помилка, пропоную варіанти її виправлення, а також пояснюю клієнту, що він може не довіряти судовій системі, але  він має довіряти своєму адвокату.

  

Якби Ви могли створити «юридичний лайфхак» для кожної людини, що це було б? Можливо, одна порада, яка зробить життя простішим та спокійнішим?

Моя порада: не соромтеся звертатися до юриста, навіть з найпростіших питань. Час, витрачений на консультацію, значно менший за той, що ви можете витратити на судовий процес. Хоча всі чули класичні поради типу «Читайте дрібний шрифт» або «Перевіряйте документи перед підписанням», на практиці ці правила часто не виконуються. Тому краще завжди отримати професійну пораду, щоб уникнути серйозних наслідків.