Home

Ірина Івахіна РУХ ВПЕРЕД

Ірина Івахіна - тренер і керівник гуртка айкідо в компанії "Центр військово-патріотичного та спортивного виховання молоді" Десантник "". Ірина має 3 Дан Айкідо Айкікай, займається живописом і танцями. В інтерв'ю для журналу GOSSIP magazine Ірина поділилася основними правилами в спорті для ефективного досягнення результатів, власними планами на майбутнє і розповіла все, що потрібно знати про айкідо.
  

Вся ваша родина - спортсмени. У дитинстві ви відразу зрозуміли, чим будете займатися в житті? Чи у вас просто не було вибору?

Так, у мене спортивна сім’я, але в дитинстві я навіть подумати не могла, що буду працювати в спортивному напрямку. Я була жвавою дитиною, не могла всидіти на одному місці, єдине, що зупиняло мене – малювання та навчання. Часто, пам’ятаю, в дитинстві ми з родиною відпочивали в Кончі Заспі, в тому числі і з дідусем Анатолієм Івахіним - майстром спорту з гандболу, багаторазовим чемпіоном СРСР. Ми з ним грали часто в м'яч, коли мені було 3 роки, він дивувався, як я однією рукою ловлю м'яч. В той час батьки почали замислюватися про те, яким видом спорту мені займатися. Моє знайомство зі спортом почалося з бальних танців, які я не любила всім серцем (посміхається). Потім була художня гімнастика, але все було не те. З часом тато запитав, чи не хочу я займатися айкідо, а я обожнюю щось нове та цікаве та з задоволенням почала займатися айкідо. Вже в 11 класі, коли став вибір куди вступати і не знала ким хочу бути, але мови про те, щоб бути тренером навіть і не було. Вже в університеті на 1 курсі (спеціальності інженер систем захисту інформації в НАУ), у мене з'явився інтерес до тренерської діяльності. Крім своїх тренувань, я приходила до тренера та переймала його досвід ведення занять, в той час у мене загорілися очі, і я зрозуміла, що хочу бути тренером. У 18 років мені мій тренер Володимир Костюк запропонував спробувати працювати тренером. З тих пір моя робота - це моя любов, моє натхнення і джерело енергії (посміхається).

 

Ірина, ви спортивний дитячий тренер з айкідо. Вам подобається працювати з дітьми? Який віковий діапазон ваших учнів?

Так, спочатку я почала з дитячого спортивного спрямування, адже вважаю це правильним вибором для початківця тренера. Вже рік я намагаюся відкривати ще дорослу групу, але зараз складно набрати дорослих, так як нині багато турбот, люди намагаються побільше грошей заробити, а спорт відкладають (посміхається). З приводу роботи з дітьми, мені дуже подобається. Так, я сильно втомлююся віддаючи їм найкращі емоції, викладаючись для них на повну, намагаючись передати свої знання і досвід, але я точно знаю, що це не дарма. Адже я не просто тренер, я намагаюся бути для них наставником, другом і близькою людиною. Віковий діапазон діток від 3 до 18 років. 3-6 років найскладніші дітки. З ними треба займатися дисципліною, старанністю, уважністю, крім тренувального процесу. Є діти які в 3,5 роки вже виходять прийоми і вони все швидко схоплюють, а є дітки яким і в 7 років рано йти на спорт, бо вони ні морально, ні фізично не готові. Найпростіше займатися з дітками з 10 років, у них вже є усвідомленість.
 

Які основні правила потрібно дотримуватися, щоб тренування були найбільш ефективними?

По-перше, для найбільш ефективних тренувань найголовніше правило, особливо для айкідо, це систематичність відвідувань. Тому що вивчення східних бойових мистецтв вимагає систематичності і постійних практик для удосконалення. По-друге - це вміння контролювати себе і свої емоції, а також викинути з голови сторонні думки і зосередиться на поставленому завданню на тренуванні, щоб уникнути травмування, як себе так і партнерів. Третє правило - ніколи не думай, що все вже знаєш і вмієш, немає межі вдосконаленню і поліпшенню своїх рухів. І четверте правило, не забувати про відпочинок, тому організму завжди потрібен час на відновлення.


Що б ви порадили хлопцям і дівчатам при виборі виду спорту?

При виборі спорту батькам головне розуміти для чого дитині потрібен спорт: для підтримки і зміцнення здоров'я; для досягнення перемоги і отримання медалей; для заповнення вільного часу і т.д Для прикладу, якщо дитині важко дається розтяжка, тоді не варто віддавати її на гімнастику, або якщо дитина добре справляється з м’ячем, має високий зріст, тому варто задуматися про командні види спорту з м'ячем, наприклад баскетбол. Варто прислухатися до дитини! Якщо складно зрозуміти, чим хочеться зайнятися і що цікаво, рекомендую походити на пробні заняття на різні секції. Майже всі пробні заняття безкоштовні, і, таким чином, можливо, як і мені, знайти свою спортивну любов.


 

Наскільки небезпечно займатися професійним спортом чи це залежить тільки від виду спорту?

Я скажу так, будь-яка фізична діяльність - це ризик отримати травму. Так, є звичайно види спорту, які мають більший відсоток травматичної складової, але, якщо дотримуватися правил безпеки, бути уважним, зібраним, сконцентрованим на поставленому завданню, слухати тренера, довіряти йому і не нехтувати його порадами, то ризик отримання травми буде скорочуватися до мінімуму.


Розкажіть про свої спортивні плани на найближче майбутнє.

За останні два роки у мене відбулися цікаві і важливі події: у 2017 році я стала кращим педагогом року, в 2018 році – отримала другу вищу освіту вже за спеціалізацією своєї роботи ( фізкультура і спорт), а 05.05.2019 у японського майстра Тоширо Суга 7 Дан Айкідо я була атестована на 3 Дан Айкідо. Що стосується подальших планів, я планую здавати далі, через 3 роки, вже на 4 Дан. Планую закінчити і видати власну книгу з фізичного виховання та айкідо, є плани по створенню спортивної школи, але поки що на це в планах, тому що вимагає хорошої фінансової основи.


Якщо трохи відійти від спорту - чи є у вас ще прагнення або мрії, які ви хочете здійснити?

Я поліглот, обожнюю мови різних народів світу. Вчу англійську та французьку, найближчим часом планую зайнятися вивченням грецької. Крім цього, хотілося б зробити виставку своїх робіт, так як досить часто пишу нові картини, а вони просто стоять і припадають пилом. Мрію спробувати себе ще паралельно в новій професії: хочу піти на курси програмування. Також планую відвідати Гаваї або Балі, поїхати в Японію, поринуть в східну культури і традиції країни походження улюбленого спорту, а також розвивати спортивну культуру і філософію айкідо в Україні!