23 квітня відбулась презентація нового сезону концертів класичної музики «Класик пікнік», організованих благодійним фондом «Відкрита музика міста
Марія, розкажіть, як з’явилася ідея популяризації класичної музики?
Подорожуючи Європою, ми з чоловіком помітили, що влітку деякі міста перетворюються на концертні майданчики під відкритим небом. Така традиція існує у Відні, Берліні, Мюнхені, Мілані і навіть у маленьких містечках. Влітку на їхніх площах лунають класична музика та оперні арії. І мені так захотілося, щоб і у моєму рідному Києві була така сама історія, тим паче, що у XIX столітті така традиція вже була.
Яка основна мета «Класик пікнік»?
«Класик пікнік» – це не просто назва, це філософія в рамках нашого благодійного фонду «Відкрита музика міста». Усі звикли, що класичну музику слухають у консерваторіях та філармоніях, концертних залах, де всі мають буди ошатно вдягнуті, сидіти рівно і навіть не кашляти. Жартую. Просто ви нагадали мені історію: Сергій Рахманінов дуже не любив, коли в залі кашляли під час його виступів, і з цього народилося багато кумедних історій. Ми хочемо, щоб люди приходили на наші концерти і слухали класичну музику так, як їм подобається – на стільчиках, сидячи на траві, танцюючи чи граючись, якщо це стосується дітей, а з ними до нас часто приходять. «Класик пікнік» – це новий вид дозвілля, це простір, відкритий для всіх, незалежно від статі, віку чи будь-яких інших вподобань. Те, що об’єднує людей на наших концертах – це не лише любов до класичної музики, а прагнення якіснішого проведення дозвілля.
Чи багато молоді відвідують ваші заходи, де лунає класична музика? Чи є серед молоді поціновувачі Моцарта, Баха або Генделя?
Це стереотип, що класичну музику любить і слухає лише старше покоління.
Так, люди поважного віку приходять на наші концерти першими і завжди сидять у перших рядах, одразу за дітьми, які танцюють перед сценою (Посміхається – ред.). Ближче до початку «підтягується» молодь, і це не менше половини наших гостей. Вони переважно вмощуються на пледах або просто на траві, ігноруючи радянське «не ходити по газонах». Така практика звична для більшості країн світу і вона знаходить своє місце уже й у нас. І слухають вони інакше – якось осмисленіше. А ще цікаво, як слухають зовсім маленькі діти. Таке враження, що ця музика створена саме для них, ніби вони відчувають у ній щось своє, особливе.Наскільки наші відвідувачі розбираються в класичній музиці (хоча до нас приходять і професіонали), не знаю, але важливо, що всі приходять за настроєм. Ви не уявляєте, яка неймовірна енергетика панує на концертах. Мені здається, що навіть повітря стає інакшим, наповненим чимось добрим і вишуканим, адже класична музика – це універсальна мова, яку розуміють усі, а ще вона здатна виховувати і розвивати суспільство.
Чи беруть участь у концертах молоді виконавці?
Звичайно. «Відкрита музика міста» неодноразово ставала майданчиком для молодих музикантів, адже одна із наших цілей – просування молодих талантів. У нас на одній сцені зустрічаються і досвідчені виконавці, і початківці.
Минулого року для наших гостей виступали двоє братів — Олександр і Роман Федюрко – лауреати Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам`яті Володимира Горовиця, а цьогоріч ми стали одним із меценатів цього унікального конкурсу. Також серед наших минулорічних молодих виконавців – саксофоніст Кента Игараши. Їм стоячи аплодують в усьому світі. Не менший захват вони викликали й у наших гостей.
Що буде цікавого в новому сезоні концертів класичної музики «Класик пікнік»?
Минулого року темою наших концертів була подорож країнами. Цьогоріч у нас три концерти і, відповідно, три теми. У червні відбулися два із них – це «Класик пікнік. Сінема», де творча майстерня Мирослави Которович та камерний ансамбль «Артехатта» виконували саундтреки до світового кіно. І почути давно знайомі мелодії із фільмів Федеріко Фелліні, Квентіна Тарантіно, Стівена Спілберга, Сергія Параджанова у виконані оркестру – це щось неймовірне, аж до мурашок по шкірі.
Другий концерт – це виступ Kyiv Fantastic Orchestra / Державного естрадно-симфонічного оркестру України під орудою Луїджі Гаджеро, який виконував твори Гайдна, Генделя, Баха та багатьох інших. Кожен, хто хоча б раз у житті чув симфонічний оркестр вживу, зрозуміє весь обсяг відчуттів, коли звучання таке щільне і потужне, що його неможливо забути.
На завершення цього літнього сезону на наших гостей чекає найпатріотичніший «Класик пікнік.
Українська поема», який відбудеться в День незалежності. Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під орудою Валерія Матюхіна виконуватиме музику виключно українських композиторів.
Минулого року «Українська поема» стала «найтеплішою» із усього сезону «Класик пікнік». А пісню «Як тебе не любити, Києве мій» разом із нашим послом і обличчям фестивалю, чарівною ведучою та вокалісткою Мар’яною Головко співали всі гості. Ми сподіваємося, що так буде і цьогоріч, тому запрошуємо киян та гостей міста долучитися до нашого свята музики та краси 24 серпня о 19:00 на майданчику біля музею Історії України, що на вулиці Володимирській.