Home

"ТИ МОЖЕШ БУТИ СОБОЮ" - Олена Шулік

Олена Шулік - психолог, гештальт-терапевт, тренер, Провідна навчальних програм, коуч, медіатор, Член Асоціації Психотерапевтів та Психотерапевтів України.
 

Ви - професійний психолог, сімейний психотерапевт, провідний психотерапевтичної групи. Розкажіть, будь ласка, нашим читачам про те, що з себе представляє психотерапевтична допомога?

Психотерапевтична допомога - це безпосередня робота з людиною, спрямована на рішення різного роду проблем, пов'язаних з труднощами в міжособистісних відносинах, а також глибинних особистісних проблем. В результаті терапії створюється особливий вид відносин - терапевтичних, в яких можливе зцілення минулого досвіду. Спробуємо розібратися. Раніше вважалося, що люди, які звертаються до психотерапевта мають психічні або психологічні проблеми. Це не так. Психотерапія - це турбота про внутрішній світ людини, яка відчуває тимчасові труднощі або ситуаційні розлади адаптації, а також вирішення внутрішніх конфліктів, які обмежують взаємозв’язок з самим собою та світом. Це повернення людині свободи вибору, відповідальності за свої дії, позбавлення від токсичних почуттів, переживань та відносин. Тобто, коли психіка не встигає пристосуватися до умов, що змінюються в умовах зовнішнього середовища або внутрішніх обставин. Це може бути, як короткострокова терапія, так і довгострокова.


Є вислів: «Намагатися самому вирішувати серйозні проблеми - це все одно, що намагатися зміцнити тріснуту гілку, на якій сидиш». Чому у людей стоїть бар'єр до відвідування психотерапевта?

Звідки виникає страх звертатися до психотерапевта? Є кілька чинників. Перше, тут можливо грає роль наш менталітет. Адже багатьом з дитинства прищеплено почуття, що зі своїми проблемами потрібно справлятися самому. Якщо ти не справляєшся сам, а звернувся за допомогою - ти слабак. Це стійке переконання, що сидить в підкірці головного мозку. Люди переживають, їм соромно, вони відчувають себе слабкими і тому всіляко уникають навіть натяку на те, що їм потрібен психотерапевт. Вони будуть блокувати сигнали, які надходять, хоча всередині будуть розуміти, що це їм принесе користь. Друге - матеріальний фактор. Відвідування психотерапевта коштує грошей, тому людина думає, навіщо я буду за це платити, адже можна поговорити з братом/другом/сватом. Так, це безсумнівно знімає стрес та нам стає легше, ми відчуваємо підтримку, але це короткострокова дія. З друзями, рідними нас пов’язує вже устатковане представлення один про одного та певні взаємовідносини. Частіше всього від близьких та рідних ми маємо секрети і це не дозволяє нам доторкнутися до найпотаємнішого куточка нашої душі. Адже близькі люди будуть не об'єктивні з вами і зроблять лише «ведмежу послугу», але якщо і висловлять свою точку зору саме об’єктивно, можуть зробити нам боляче. Особливо сильно нам завдають біль саме найближчі люди, тому тільки стороння нам людина може надати психотерапевтичну допомогу та віднайти внутрішній спокій. Людина, з якою вас нічого не пов’язує, з якою ви будете підтримувати лише терапевтичні відносини, тільки перед нею ви зможете по-справжньому розкритися. І третій фактор, кожна людина себе обманюємо. Наш мозок настільки хитро влаштований, що ми можемо пояснити собі будь-яку нашу дію, знайдемо виправдання будь-якого свого вчинку. Небажання робити собі боляче робить так, що ми ходимо по колу в процесі вирішення питання. Людині потрібно відійти зі звичного кола своїх умовиводів. Для цього і потрібен психотерапевт, який допоможе змінити думки і переконання, по-новому пережити минулий досвід і завершити не вирішені ситуації.
 

А хто зараз звертається до психотерапевта? Дайте загальний портрет.

Я, як фахівець, не можу не радіти за ту ситуацію, яка зараз відбувається в світі психотерапії. Адже настав той час, коли до психотерапевта звертаються ВСІ верстви населення. Від молодих людей до літніх, дітей і підлітків, людей в творчому пошуку чи топ-менеджерів, політиків та артистів, IT-фахівців та художників. Людина хоче зрозуміти хто вона, розібратися в собі, знайти свої сильні сторони і прийняти слабкі, відновити власні ресурси. Звертаються люди, яким цікаве власне життя, які прагнуть до більшої свободи та хочуть звільнити себе від стереотипного мислення. Люди, які воліють розкрити свій потенціал, звільнити себе від циклічних стосунків з протилежною статтю, не відчувати провину за власні вчинки, позбутися «повинен» в стосунках з близькими. Звертаються до психотерапевта також пари. Якщо раніше на терапію приходили сімейні пари, які хотіли або «врятувати» родину, або відкоригувати стосунки, то зараз відвідують ті пари, які хочуть створити сім'ю. Їм потрібна терапія для того щоб до створення сім'ї поговорить про те, яка вона у них буде. Це новий вид мистецтва стосунків!


"Психотерапія змінює кість життя!"


Олена, скажіть, а що несе за собою "сімейна психотерапія"?

Якщо ми говоримо про сімейну терапію – це 2 людини, які готові працювати над власними відносинами. Це терапія пари або сім'ї, як цілого організму, в якому працюють свої закони, цінності, переконання, функціонує мікро соціум. Є ситуації, де сімейна пара вирішила розійтись, але у них є спільні діти, є певні почуття, образи один на одного, їм потрібно відвідати сімейного терапевта, щоб завершити процес розлучення більш екологічно для всієї сім’ї. Хочу зауважити, що до сімейного терапевта звертаються не тільки чоловік та дружина в яких є певні труднощі та проблеми, а й молоді пари, які ще тільки зустрічаються та стоять на порозі створення сім'ї. Їм потрібно переписати по-новому історію їхньої майбутньої сім’ї, а не змушувати партнера жити за своїми законами. Створити нові традиції, ритуали, цінності для нового осередку суспільства. Але також є поняття «парна терапія», яка створена для налагодження стосунків між близькими людьми - колеги по роботі, мати і дочка, батько і син, пара, свекруха і зять і тд. Терапія займається вирівнюванням комунікаціями між членами сім'ї, допомагає навчиться емоційної підтримки, як висловлювати критику і негативні емоції, як справлятися з напругою, як не бояться говорити про те, що не подобається. Вміти підтримувати контакт та не обривати його, проживати моменти труднощів, надавати підтримку та вміти співпереживати один одному. Тримати баланс в сімейній системі!

 

Як зазвичай проходить перша зустріч з сімейним терапевтом?

При першій зустрічі з сімейним терапевтом кожен з партнерів описує ситуацію зі своєї точки зору, як він бачить проблему і як він бачить вирішення даного питання. Важливо кожному учаснику бути відкритим і готовим вирішувати виниклі питання в родині. У бесіді психолог спостерігає за партнерами і визначать де є «провал» в комунікації між учасниками бесіди. Для пари це буває такий захоплюючий процес, що вони входять у смак, відчувають себе вільніше, все сміливіше говорять про свої бажання і потреби. У більшості випадків це сприятливо впливає на пару, адже підвищується рівень енергії, зацікавленості, пара по-новому дивиться один на одного та відчуває себе щасливішою!


Я розумію, все дуже індивідуально, але скільки в середньому у вас займає робота з клієнтом?

Консультація, як сесія, триває 50 хвилин. Клієнт сам для себе підбирає зручний час для зустрічі, але також я проводжу консультації по скайпу, якщо людині потрібно допомога під час відрядження, відпусток. В сучасному світі терапія по скайпу стає все більше актуальною, адже це зручна форма проведення терапії. З кожним клієнтом ми обираємо індивідуально методику: як часто проходить терапія, скільки консультацій буде проведено і тому подібне. Всі ці питання ми вирішуємо в тандемі, щоб це було зручно та доцільно. Якщо ми говоримо про короткострокову терапію – це до півроку, а довгострокова – від 6 місяців. Бажано, щоб це було один раз в тиждень, в один і той же час. Адже терапія працює не тільки на зустрічі, а й між ними. Цей інтервал має бути рівномірним. Одне можу сказати точно: психотерапія змінює внутрішній світ та уявлення людини, і працює навіть тоді, коли клієнт закінчив терапію.
 

А розкажіть про курс гештальт-терапії. Тобто цей курс спрямований на самопізнання?

Процес навчання гештальт-терапії побудований таким чином, щоб зібрати в групі абсолютно незнайомих один одному людей, для того, щоб всі учасники були максимально вільні та змогли проявити свої особливості взаємовідносин з різним типом людей. Тобто, кожен учасник під час навчання бачить власні точки обриву комунікації, як порушуються його кордони, де він сам дозволяє їх порушувати. У вигляді експериментів, комунікацій і різних вправ, які проводяться під час навчання, учасники проживають свої складні почуття, провіряють себе на відкритість. Вся програма побудована по стандарту Європейської асоціації психотерапевтів та складається з двох етапів. «Перша ступінь» - етап для всіх бажаючих, хто хоче з собою ближче познайомитися, досліджувати себе в груповій терапії, дізнатися, як працює метод, побачити, як проходять індивідуальні та групові сесії. Перша ступінь проходить у вигляді шести 3-х денних практик (п'ятниця, субота та неділя). Інтервали між сесіями - 1,5-2 місяці. З кожним разом ми все більше занурюємося в світ гештальт-терапії, все глибше знайомимося зі своїм Я. Ми виконуємо різні вправи, проводимо експерименти, працюємо з груповою динамікою. Другий ступінь навчання триває декілька років з урахуванням участі в конференціях, виїзних інтенсивах, проходженнях індивідуальної терапії. Проходити другий етап можуть всі бажаючі та не обов'язково після проходження даного курсу сертифікуватися та ставати гештальт-терапевтом. Це можливо робити для себе та власної самоосвіти. Так часто буває, але для багатьох людей це стає новою професією.


Що б ви побажали нашим читачам?

Жити повноцінним, вільним життям! Приймайте, цінуєте, піклуйтесь про своє здоров’я. І обов’язково виховуйте в собі любов до себе, адже відносини з собою - це єдині відносини довжиною в життя.

 

Нам ніколи не пізно мати щасливе дитинство!

Ми завжди більше чим ми про себе думаємо!

Важливо прожити власне життя!

Внутрішній світ людини цікавіше будь-якої написаної книги та завжди багатше, глибше та грандіозніше!

Інвестиції в самого себе -  найкращий вклад! Це поліпшить не лише ваше життя, а й життя тих, хто вас оточує.