Тетяна Декало - психоаналітик, психолог психоаналітичної орієнтації, арт-терапевт, ведуча трансформаційних психотерапевтичних ігор, «діючий член Української Асоціації Психоаналізу - Європейської Конфедерації Психоаналітичних Психотерапій, учасник Лаканівської Школи «Фрейдово поле»».
Сайт www.psy4you.com.ua:
Instagram dekalo_psy
Facebook. @dekalopsy
Тетяно, розкажіть, як давно в даній професії? Що вас привело в світ психології?
Хочеться почати з того, що пошук своєї улюбленої справи - це завжди пошук себе! Дуже часто людина знаходить щось своє, пройшовши нелегкий шлях. Шлях сумнівів, помилок, злетів і падінь. Знайшовши своє бажання, а бажання - це завжди нестача, людина знаходить енергію, заряд, інтерес на шляху його здійснення. Йдучи слідами своєї історії, я отримала першу економічну освіту «тому що треба», не розуміючи до кінця, як я буду існувати в цьому полі. Однак, я як «бурлаки на Волзі» тягнула цей нецікавий для себе вантаж (посміхається).
Все більше у мене з'являлося питань до життя, до себе, інших. Пройшовши певний шлях, я вирішила зробити зупинку і розібратися, а чого ж дійсно хочу я? Скинувши з себе все зайве, я з легкістю пустилася на пошуки свого ремесла. Маючи дослідний інтерес до людської психіки, я відкрила для себе захоплюючий світ психології. І почала все з нуля. Я просто довірилася цьому імпульсу і занурилася у вивчення людської душі. Захистивши два психологічні дипломи і французьку магістратуру, я відкрила свою приватну практику. Фрейд називає психоаналіз «неможливою професією», адже це велика праця і нелегкий шлях. Але тільки так я змогла знайти своє бажання, свій інтерес, своє місце!
Як проходить ваш звичайний робочий день? Дуже цікаво зазирнути за лаштунки.
Я взагалі дуже люблю свої робочі дні. Кожен клієнт - це нова, абсолютно неповторна історія. І в цій професії немає чіткого алгоритму. Кожна історія розгортається якимось своїм унікальним чином. Ти стаєш на певний час для людини його провідником. Психоаналітик часто здається відлюдником, що сидить в своєму кабінеті і відточує свою майстерність. З одного боку - це правда, адже моя робота невидима, її не можна доторкнутися. Барометром є зміна якості життя людини, який пройшов свій аналіз. Крім роботи в кабінеті, мої дні наповнені професійними зустрічами, семінарами, конференціями, написанням статей і проведенням лекцій. Психологу дуже важливо знаходиться в своєму робочому полі, підтримувати тонус професійної ідентичності, ділитися власним досвідом і переймати досвід колег.
А хто ваші клієнти? З якими невирішеними питаннями, найчастіше, до вас приходять жінки?
Складно відповісти, хто мої клієнти. Це жінки і чоловіки середнього віку, мами як з маленькими дітьми, так і з підлітками, подружні пари. Напевно, буде доречно сказати, що їх об'єднує. Людина приходить зі своїми питаннями, зі стражданнями, нерозумінням себе, з крахом в стосунках, конфліктами в сім'ї. Приходять, коли в їхньому житті відбувається криза, поломка, щось перестає працювати. Якщо людина звертається до психолога - це вже половина справи, значить є розуміння того, що треба розібратися в собі.
На сьогоднішній день, з огляду на прискорення ритму життя, на четвертій, а то й на п'ятій передачі, людина мчить стрімголов. Потрібно більше встигнути, більше зробити, більше придбати, досягти більшого успіху. І ось це «більше, вище, швидше» несе в собі зворотний бік медалі. Вимоги зовнішніх атрибутів і соціальних сучасних установок, з часом виснажують людську психіку. Наш душевний апарат починає всіляко чинити опір. І тут, з'являється тривога, обрушується внутрішня критика, з'являється почуття провини, страх за майбутнє «я не досяг», «я не досконалий», «я ніщо» і т.д.
Чи є якісь секретні методи від вас, якщо, наприклад, дружина хоче прийти на прийом до психолога, а чоловік - ні в яку. Чи можна вплинути, і чи потрібно?
Ви маєте рацію, найчастіше запит до психолога в парах ініціює жінка. І це, в якійсь мірі закономірно, адже жінка берегиня вогнища, вона оберігає свою «зграю». Змусити кого-небудь прийти до психолога - неефективно, з точки зору терапії. Так як, у нього не буде мотивації до роботи над відносинами, над собою. Людина повинна бути зацікавлена в цьому. В даному випадку, якщо один з подружжя відмовляється приходити, то буде краще прийти тому, у кого є запит. Іноді, після 7-8 зустрічей з парою, подружжя вирішуються на індивідуальну терапію. І це дає свої позитивні результати.
А це нормально, коли людина приходить до вас і каже: моя мета - висока зарплата або висока посада? Нормально, коли цілі вашого клієнта дуже матеріальні і він думає про земне, а не про високе?
У тому, що людина думає про земне або матеріальне, немає нічого, що було б ненормальним. Адже ми теж тілесні і матеріальні істоти, а значить ніщо людське нам не чуже. У нас є потреби, обумовлені матеріальним світом, і задоволення їх нам життєво необхідно. Це добре, якщо у людини є запит на високу посаду або зарплату. В терапії ми якраз і розбираємося: що заважає реалізувати ці цілі, чи дійсно це його бажання бути на цій посаді і т.д.
Чи немає зараз тенденції на перехід в інтернет? Здається, людям, яким потрібна консультація, це теж зручно. У чому різниця роботи з людиною особисто і через екран?
Сьогодні все більше відбувається робота в он-лайн режимі. Форма спілкування змінюється, вік технології та швидкість життєвих процесів наздогнали всі сфери діяльності. Я використовую он-лайн консультації, хоча зізнаюся, більше віддаю перевагу очно працювати. Наше тіло завжди відгукується, і тілесна присутність дуже важлива в терапії. Абсолютно по-іншому відбувається робота. Екран - це картинка, образ, його можна вимкнути в будь-який момент, це свого роду захист від іншого. Багато що залишається за кадром, тому он-лайн робота менш ефективна, але має місце бути.
Останнім часом спостерігається пік популярності трансформаційних психологічних ігор. Скажіть, на вашу думку, чому це так популярно?
Паралельно я використовую у своїй практиці, як додатковий інструмент, психотерапевтичні ігри, «Генезис» і «Саторі». Спільно з бізнес-коучем, life-coaching, Кариною Балаян, ми відкрили простір психотерапевтичних трансформаційних ігор «SPACE OF PSY-GAME». Людина може індивідуально або в групі опрацювати за кілька годин певний запит, фокусуючись на проблематиці з двома терапевтами. Чому удвох? Це дуже терапевтично і ефективно, так як аналітик працює з минулим, дбайливо опрацьовуючи і виводячи назовні витіснений матеріал і інтегруючи в справжній досвід, а коуч спрямований на майбутнє, використовуючи певні методики на можливості реалізації бажання, цілі.
Гра «Генезис» - це терапевтична, проективна методика, де використовується психоаналітичний метод «вільні асоціації». Людина проживає своє бажання в грі. «Генезис» перетворює страхи в переборні перешкоди, сумнівні «хочу» в бажання, бажання - в наміри, а наміри - в дії. Завдяки грі, людина задіює глибинні резерви своєї особистості, і в реальному житті йому буде простіше і комфортніше йти до своїх цілей.
«Саторі» (Радикальне прощення) - це більше, ніж просто гра, це захоплюючий досвід, що дозволяє людині поглянути на своє життя по-новому. Обмежуючі фактори беруть свій початок з минулого. Ми, забуваємо про них, але вони впливають на нас і до цього дня. Радикальне прощення - це безпечний і легкий спосіб звільнитися від всіх цих історій. Всі ми маємо історії «жертви», які тягнуть нас назад і не дають досягати успіху. Зазвичай в цих історіях містяться негативні переконання, наприклад: «Я недостатньо хороший», «Мене неможливо любити», «Я не заслуговую достатньої кількості грошей» і т.д.
Ці історії нам дані, щоб ми розібралися в тих якостях, які не приймаємо в собі.
Тетяно, розкажіть, а на що витрачаєте вільний час від роботи: чим відволікаєтеся?
«Час не любить, коли його вбивають» - Л. Керролл.
«Аліса в країні чудес» - це настільна книжка для психоаналітика. Для мене дуже важливо приділяти час родині, це захисний простір де ти розслабляєшся, отримуєш задоволення від спілкування, організовуєш спільні кухонні посиденьки. Також я дуже люблю виділяти час на своє відновлення - це читання літератури, вилазки в театри і кіно, спонтанні прогулянки на свіжому повітрі, веселі зустрічі з друзями.
Ви неймовірно виглядаєте, вашій стрункості можна лише позаздрити! Як підтримуєте фігуру?
Так, сьогодні зовнішності приділяється дуже багато уваги, адже образ став візитною карткою і проходом в успішний світ. І на цьому ґрунті розвивається багато психічних розладів. Я дотримуюся золотої середини. Мені подобається відчувати себе в формі, з дитинства нам говорили «в здоровому тілі - здоровий дух», але не в гонитві за ідеалом!
Жінки сьогодні себе катують в залі, виснажують дієтами і трансформують всіляко свою зовнішність. І все для чого? Щоб їх прийняли, визнали і полюбили. На жаль, цей забіг призводить в нікуди. Оскільки, чоловік тягнеться до жінки, в першу чергу тому, що вона сама вміє радіти життю! І тут ні вік, ні краса, ні успішність, ні статус не можуть змагатися.
Важливо дізнатися, чого я хочу, що мене радує, від чого я отримую задоволення, як я хочу жити. Адже кожна жінка створює себе сама, немає ніяких лекал (посміхається).
Всім чарівним читачкам цього журналу, хотіла б побажати сміло реалізовувати свої бажання, підтримувати себе в будь-яких ситуаціях, знайти свої задоволення і радості в житті!
Ну, а якщо ви відчуваєте сумніви або невпевненість в собі, то ласкаво просимо.
Мій затишний кабінет відкритий для вас!