Анастасія Бортник — бізнес-тренер та персональний консультант з брендингу, працює в Об’єднаній програмі ООН з питань ВІЛ/СНІДу.
Анастасіє, ви бізнес-тренер та персональний консультант із брендингу. Скажіть, як давно в цій сфері?
«У мене будівельний бізнес — я будую особистий бренд!» (посміхається). Все почалося вже досить давно, майже 15 років тому. Я досліджувала тему бізнес-моделі ще з університету, де й захистила кандидатську дисертацію з бізнес-процесів. Це дало змогу отримати практичний досвід і застосувати свої напрацювання у сфері консалтингу, але це більше стосувалося управлінського консультування в компанії. Проте, коли я працювала в ООН, мене запросити розповісти на конференції про бізнес-модель та адаптувати її до особистості. Ось з того моменту і досі я глибоко занурилася в цю тему, розширила її, займалася питанням створення особистого бренда та його просування. Сертифікувалась як бізнес-тренер, створила тренінги, марафони, консультую індивідуально та працюю над виходом за межі України.
Люди яких галузей діяльності до вас звертаються найчастіше?
Найчастіше це люди вже з певним життєвим досвідом, які хочуть поміняти сферу діяльності, але зміни хочуть розпочати із себе. Адже коли людина розуміє свою цінність і експертність, вона вже частково формує персональну бізнес-модель, тобто стратегію реалізації свого потенціалу і розуміння, як можна продати себе найдорожче.
З чого взагалі починається створення власного бренда? До чого потрібно бути готовим?
Створення власного бренда починається, перш за все, із власного бажання щось змінити, але не просто з бажання, а з усвідомлення, що для цього потрібно плідно працювати й іноді це потребує чимало часу і сил. Спершу потрібно відповісти на запитання: «Хто я?», «Що я значу?», «Що для мене означає моя робота?», «Ким я хочу бути?». Є чотири складові: зміст, стиль, переконання та відчуття такту. Створення особистого бренда націлене на навчання креативному управлінню і допомагає нам зрозуміти «Куди рухатись», «Як» і «З ким» дійти до того. Особистий бренд — це як цукерка, іноді ми спокушаємось на яскраву обгортку, а всередині абсолютно звичайний смак, а часом навпаки: ми насолоджуємось смаком, але обгортка залишає бажати кращого. Так і з особистим брендом, іноді люди досить значну частину коштів вкладають в «обгортку» — дорогі аксесуари, імідж, самопрезентацію, але не пропрацьовують основні свої таланти, свою експертність. І навпаки, можуть мати практичні напрацювання, експертність у певній сфері, але є страхи, які не дають повною мірою реалізуватися. Тому потрібно бути готовим, перш за все, до супротиву. Але не лише внутрішнього, але й зовнішнього. Головне — вийти із зони комфорту і зробити крок назустріч. Як кажуть, не чекайте завтра, найкраще завтра — це сьогодні!
Ви займаєтесь брендингом компаній чи особистостей?
Я безпосередньо займаюсь особистим брендом, адже саме люди (особистості) формують компанії. І зміни починаються з тебе, тому доки не буде пропрацьована особиста бізнес-модель, досить багато часу ви можете витратити в очікуванні командного результату.
А кому сьогодні потрібно обов’язково розвивати власний бренд?
Абсолютно усім! Тому що власний бренд відкриває нові можливості. По-перше, це розширення зони публічності. Перед людиною розкриваються нові можливості, надходять нові цікаві пропозиції, зростає її авторитет серед колег. Крім того, підвищується статус як експерта, що сприяє збільшенню кількості замовлень, значимості і зростанню вартості послуг. І насамкінець, все життя стає більш насиченим, яскравим та продуктивним. Як казав Конфуцій, «зробіть ваше хобі роботою, і вам не доведеться працювати жодного дня».
Особистий бренд — це про мистецтво виділятися. Кожен із нас приходить у супермаркет і на поличці з соками обирає той, що йому більше подобається. Але про цей сік він вже знає, він володіє інформацією, в чому той кращий, або, навпаки, реклама була настільки яскравою, що хочеться відкрити щось нове. Аналогічно із особистостями: кожному з нас потрібно виділятися і говорити про себе, щоб вибір був на нашу користь. Особливо це важливо людям таких креативних професій, як стилісти, перукарі, дизайнери, швачки, майстри краси (косметологи, бровисти, нейл-дизайнери), таксисти, а також лікарі, письменники, музиканти, художники, вчителі.
Більше того, відправляючи своє резюме, ми вже робимо перший крок для створення особистого бренда, адже хочемо, щоб нас обрали.
Тому наше завдання — виділятися!
Дайте декілька порад тим, хто перебуває на перших етапах розвитку бренда.
Перш за все, ЧЕСНО дайте відповідь на запитання «Хто я?» і « Ким я хочу бути?». Проведіть для себе коротеньку діагностику, якщо не вийде, можу допомогти????
«Що про мене потрібно знати?»
«Хто має про мене дізнатися?»
«Яким чином це досягнути?»
«Навіщо мені це потрібно?»
«Навіщо це потрібно іншим?»
Наступний крок — розкажіть про себе за 1 хвилину, використовуйте дієслова.
Анастасія, а яку літературу полюбляєте читати?
Полюбляю читати бізнес-літературу, є улюблені книжки, які дійсно можу перечитувати по декілька разів і постійно при цьому відкривати щось нове. «Будівництво бізнес-моделі» Остервальдера, «Стратегія блакитного океану» Чан Кім, обидві книжки Ноя Харрарі, книги Стівена Кові, найулюбленіша — «55 лайфхаків з покращання себе і свого життя».
У вас творча робота, а звідки черпаєте натхнення?
Я працюю в Об’єднаній програмі ООН з питань ВІЛ/СНІДу, а ось натхнення якраз черпаю в консультаціях з формування особистого бренда та персональної бізнес-моделі, адже коли ти бачиш, які позитивні зміни відбуваються з людьми, це заряджає неймовірною енергією і дійсно показує, що ти є корисною. Люблю також викладати на програмах МВА в КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, звідки, власне, і починала свій шлях у бізнес-моделюванні. Але найбільше натхнення — це мій син, який постійно радує креативними ідеями, щирістю, як кажуть, ми часто запитуємо своїх дітей, ким вони хочуть стати, щоб отримати нову креативну ідею (посміхається).