Кандидат психологічних наук, психолог, психотерапевт Оксана Шльонська розповідає про наслідки впливу війни на дитячу психіку
В розмові з Машею Єфросиніною на YouTube-каналі «Ваша Маша» психологиня розповіла, що зараз, на жаль, у багатьох малюків спостерігається відчуття провини. Шльонська навела приклад зі своєї практики про хлопчика з Ірпеня. Дорослі вчасно вивезли його на початку війни. Але, коли родина повернулась додому, хлопчик побачив розбитий, розграбований будинок, і це його дуже вразило. Стурбовані батьки привели дитину на консультацію.
– І він, сидячи у мене в кабінеті, каже: «Знаєте, з-за чого ця війна? Через нас. Через мене і мою родину. Ми так гарно жили, в нас був такий красивий будинок, ВОНИ хотіли все забрати. Інші люди постраждали через нас», – згадує ту розмову з малюком Оксана Олександрівна. – А інша дівчинка мені сказала: «Я дуже погана. Тому що в гарних дівчаток мами не гинуть».
Шокуючі висловлювання дітей – наслідок «егоцентризму мислення», пояснює психолог. До 5 років нормально, коли малюк вважає: все, що відбувається, відбувається через нього. Але в драматичних умовах війни цей дитячий егоцентризм призводить до почуття провини. А далі може розвиватися аутоагресія: це коли дитина обкушує нігті, «з’їдає» губи, видирає собі волосся. Або навіть б’є себе.
Якщо батьки побачили в дитини подібні ознаки, треба обов’язково показати малюка спеціалісту, – радить психолог.
На які зміни в поведінці дитини ще треба звернути увагу? Як не втратити в цих стресових умовах зв’язок із підлітком? Що зробити, аби полегшити дітям адаптацію в новій країні? Про що пам’ятати, залишаючись в Україні? Як сказати дитині, що тато пішов на війну? І взагалі – як далі жити нам, дорослим?
Важливу розмову з корисними психологічними порадами, сльозами і дуже відвертими зізнаннями дивіться на YouTube-каналі Маші Єфросініної. Це треба побачити всім батькам, які хочуть розуміти, що зараз відбувається з їхніми дітьми! Посилання: