Home

Благодійники створили захисну споруду навколо Памʼятника засновникам Києва

З перших днів війни Україна зіткнулась із варварським руйнуванням російською армією не тільки воєнної та цивільної інфраструктури, а й знищенням багатьох обʼєктів культурної спадщини. За даними ЮНЕСКО щонайменше 98 українських культурних і релігійних об’єктів були пошкоджені або знищені від початку вторгнення Росії в Україну.
 
Дуже знаково, що українці, обʼєднавшись, дбають не тільки про власну безпеку, а думають й про збереження історії країни. Тому у багатьох містах України небайдужі намагаються убезпечити та захистити від обстрілів пам'ятники, які давно стали візитними картками міст.

Врятувати одну з найважливіших памʼяток столиці України – Пам'ятний знак на честь заснування міста Києва зголосились місцеві благодійники за допомоги відомих архітекторів та бізнесменів за підтримки Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

Навколо Памʼятника у повну висоту була побудована шестиметрова конструкція з металевих будівельних лісів та дерев‘яного брусу. Зовні він укріплений спеціальними плитами, а по нижній частині конструкції укладені мішки з піском. Автором архітектурного проекту захисного саркофага виступив Микола Віхарєв – відомий український архітектор, що під час війни розробляє конструктивні рішення по захисту памʼятників. 

“Захист пам’ятника Кию, Щеку, Хориву та їх сестрі Либіді є важливим не лише тому, що він несе пам’ять про історію  заснування міста. Це візитівка Києва, – говорить Олесь Довгий, народний депутат України, ініціатор проєкту. – Тому ми відгукнулися на ініціативу Олександра Никоряка і об‘єднали в рамках нашого Благодійного Фонду “Можемо Разом” однодумців і партнерів задля вирішення проблеми”.

Роботи по створенню захисної споруди Памʼятника засновникам Києва взяла на себе компанія Павла Сомова “ЕкоБуд”, а матеріали надала “Альтіс-Констракшн” Олександра Глімбовського.

Планується, що крім захисної функції споруда буде мати й нову культурологічну цінність. Директор фонду “Можемо разом” Оксана Гуляєва вважає, що мистецтво та культура повинні жити й під час війни та планує створити з тимчасової споруди арт-обʼєкт. На його стінах з'явиться новий мурал з патріотичним сюжетом від українського художника Валерія Колора.

Ініціатива захисту памʼятників у столиці України належить Департаменту охорони культурної спадщини Києва. Під його управлінням та за участі небайдужих киян, благодійників та бізнесменів вже захищені Пам'ятник Святому Володимиру, Пам'ятник княгині Ользі, святому апостолу Андрію Первозванному та просвітителям Кирилу та Мефодію, Пам'ятник Богдану Хмельницькому, Пам'ятник Данте Аліг'єрі, Пам'ятник Петру Сагайдачному та Пам'ятник Михайлу Грушевському.