«Особисто для мене найважливіше в адвокатурі — це репутація. Вона безцінна. Я можу відмовитись від клієнтів, від гонорару, але залишу за собою бездоганну репутацію та чисту совість. Для мене це завжди в пріоритеті».
Один з найважливіших аспектів професії адвоката — це постійна підготовка та самовдосконалення. Щоб стати успішним юристом необхідно майстерно володіти не лише знаннями законодавства, а й мати вміння аналізувати ситуації, швидко приймати рішення та ефективно захищати інтереси клієнтів. Про ці та інші цікаві аспекти даної галузі поговоримо з героїнею нашого інтерв’ю — адвокатесою з величезним досвідом Ольгою Симоненко.
Розкажіть, як ви вирішили зайнятись адвокатською діяльністю? Це бажання було з самого дитинства?
Відверто кажучи, я не планувала стати адвокатом. В юності моєю метою був вступ до школи поліції — я мріяла стати слідчим. Але життєві обставини склалися трохи інакше і я впевнено зробила крок до опанування професії адвоката.
Однією з причин, що наштовхнуло мене на цю думку було те, що час від часу мої знайомі звертались до мене за юридичними консультаціями. Я охоче допомагала і отримувала прекрасний фідбек, адже вже тоді мала авторитет людини, на яку можна покластись, довіритись і попросити кваліфіковану допомогу.
Для мене адвокатура стала ковтком свіжого повітря. Ця професія — свобода вибору у всьому. Ти самостійно плануєш графіки, зустрічі. Ти обираєш клієнтів. Ти належиш СОБІ.
Вигорання в юридичній сфері. Чи знайомі ви з цим поняттям особисто?
Якщо людина морально стабільна і самостійно справляється зі своїми емоціями, стресами та слабкостями, вона уникне такого стану, адже коли потрібно буде зупинитись — вона зупиниться, переведе подих і просто не допустить цього вигорання.
Одне з найважливіших завдань адвоката полягає в тому, щоб навчити клієнтів не втрачати самоконтроль та миттєво опановувати себе незалежно від будь-яких обставин. Тож якщо ви навчились робити це самотужки — справитись з вигоранням, а точніше попередити його буде не дуже складно. Я вважаю себе сильною особистістю, яка навчилась добре відчувати себе, свої емоції та бажання, і як наслідок в мене взагалі відсутній синдром вигорання.
За адвокатською діяльністю міцно закріпився синонім «скандальна сфера». Як ви регулюєте ці моменти і яким чином ви проживаєте їх самі?
Конфлікти є невід’ємною частиною нашого життя, побуту і людських відносин. Так було, є і буде завжди.
З досвідом я навчилась залагоджувати будь-який конфлікт ще на стадії загорання. В мене є декілька кейсів, в яких люди відмовились від судового процесу, оскільки я вчасно та вельми доступно пояснила, що вони можуть не отримати від цієї справи абсолютно нічого, а навпаки, є вірогідність втратити набагато більше — свій емоційний спокій та ментальне благополуччя. Я вважаю, що ці речі є набагато цінніші за образи, помсту та бажання виграти будь-якою ціною.
Здавалось би, це моя робота, мій заробіток і не в моїх інтересах втрачати її, проте людський фактор для мене є набагато важливішим. Якщо я бачу, що конфлікту можна уникнути або ж справа завідомо не дасть тих результатів, за які дійсно варто боротися, то можу прозоро і максимально щиро пояснити це клієнту. В 99% він неодмінно прислухається.
Проте, дуже важливим аспектом є те, що я відчуваю на емоційному рівні чи піде клієнт на переговори. Якщо ж це стає неможливим — миттєво змінюю стратегію вже в ході зустрічі. Тут все залежить тільки від людини. Якщо вона потребує «війни», тоді я завчасно готую до того, що це може бути складно та емоційно виснажливо, адже нам треба буде захищатися.
З вашого досвіду на що потрібно звертати увагу клієнтів в першу чергу при самому консультуванні?
Перш за все, клієнту потрібно чітко розуміти мету свого звернення. Нажаль, наше суспільство в цьому є доволі неосвіченим, оскільки багато людей не розуміє до яких наслідків може привести та чи інша життєва ситуація.
На сьогоднішній день виявити адвоката-шахрая дуже складно. Адже пересічний громадянин, який не дотичний до правової системи та немає ніякого поняття, як саме функціонує законодавство в державі, може бути з легкістю обманутим.
Тому, я б радила, всім без винятку, ставати більш усвідомленими та почати вже зараз поглиблювати свої базові юридичні знання, аби убезпечитись від недобросовісних адвокатів.
Яку місію ви переслідуєте?
Вважаю, що місія адвокатів і взагалі всіх людей, незалежно від того, яку посаду вони займають — допомагати своїй державі, допомагати під час складних непередбачених умов, в шаленому ритмі нашого не простого життя.
Працюючи виконуючою обов'язки начальника юридичного відділу ДСНС України у Київській області в час, коли повномасштабне вторгнення тільки-но розпочалось і люди були абсолютно до цього не готові, моя робота була дуже складною та виснажливою, оскільки допомоги потребувала величезна кількість громадян, які втратили все. Я формувала і відповідала за всі юридичні документи, які ставали підґрунтям для величезного штату допомоги постраждалим як на території нашої держави, так і за кордоном.
Тому, мій основний меседж в тому, щоб підтримувати, радити, бути корисною, ділитися досвідом і при цьому завжди залишатися людиною.
Що Ви можете побажати молодим адвокатам, які зовсім нещодавно долучилися до цієї нелегкої професії?
Я думаю, що кожному молодому спеціалісту вкрай необхідно знайти для себе наставника/гуру професії, аби навчитися відчувати всі нюанси та підводні камені даної сфери, розуміти, що саме ти обираєш і чи точно йдеш за своїм покликанням.
Адже особисто для мене найважливіше в адвокатурі — це репутація. Я можу відмовитись від клієнтів, від гонорару, але неодмінно залишу за собою бездоганну репутацію та чисту совість. Для мене це завжди в пріоритеті.
Успішність в опануванні професії не можлива без постійного навчання та самовдосконалення, особливо в юридичній сфері. Адже законодавство є дуже мінливим. Чітка та обґрунтована позиція адвоката під час судових баталій на ментальному рівні сприймається, як апріорі виграшна. Тому лише твоя репутація, навчання та вміння керувати своїми емоціями на такому поприщі дасть чудові результати.