Home

Тиск чи довіра: секрети ефективної комунікації на міжнародних ринках


Ірина Петришина — експерт у сфері міжнародної торгівлі та засновниця консалтингової компанії «Export Drive», яка з початку кар’єри виводить українські підприємства на міжнародні ринки. В інтерв’ю вона розповідає про свій шлях у бізнесі, як зміни у світі після пандемії та початку повномасштабного вторгнення вплинули на стратегії експорту, а також важливість культурної комунікації для успіху в експорті.


instagram.com/i.petrishina 

  

Як Ви обрали свій професійний напрямок, і які були Ваші перші кроки в кар’єрі?

У 17 років я пройшла кастинг на роботу у Францію як модель на міжнародних виставках, але батько навіть чути про це не хотів, адже наголошував на необхідності навчання в університеті та важливості отримання високого рівня освіти. Я обрала спеціальність «Менеджмент організацій», бо вчитися одразу на керівника було неймовірно цікаво. На третьому курсі стала керівником відділу зовнішньоекономічної діяльності, займаючись експортом меблів в Італію. Після цього працювала з українськими заводами, допомагаючи виходити на міжнародні ринки. У 2018 році вирішила спробувати свої сили як самостійного спеціаліста в експорті та довела, що навіть малий український бізнес може вийти на китайський ринок. З 2022 року я заснувала консалтингову агенцію «Експорт Драйв» і зараз створюю відділи експорту для компаній, обираючи перспективні ринки та розробляю стратегії для масштабування в експорті.


Як змінилися Ваші підходи до бізнес-стратегії в умовах сучасного глобального ринку? Що зараз очікують клієнти після пандемії чи через війну?

Після пандемії та початку повномасштабного вторгнення українці стали надзвичайно згуртованими, і це відчувається у всьому світі. На початку 2022 року я загадала бажання, щоб Україну сприймали як незалежну країну. Це здійснилося, правда не зовсім так, як бажалося.  Нашим підприємствам бажано вчитися комунікації, бо пострадянська токсичність  на жаль присутня на заводах та нижчих ланках підприємств. А на іноземних ринках агресія чи неповага в діловому спілкуванні неприпустимі. Клієнти чекають культурної, ввічливої комунікації. У продажах важливо не «дотискати» клієнта, а вибудовувати довірливі відносини. Я вчу свою команду, що замість тиску краще ділитися досягненнями та підтримувати теплі взаємини.

 

Ірино, скажіть, а як LinkedIn допомагає українським компаніям, орієнтованим на експорт, стати помітними серед закордонних партнерів?

Коли я тільки починала свою кар’єру, то контакти іноземних компаній треба було купувати у величезних телефонних довідниках типу «Yellowpages» та «Europages». Там було вказано номери факту та корпоративні мейли. Термін від відправки факсу до знайомства з людиною, яка приймає рішення, займав тижні (в кращому випадку). З появою LinkedIn десь у 2014 році ми отримали доступ до керівників, власників, СЕО великої кількості іноземних компаній. Якщо правильно побудувати ділові зв’язки на цій платформі, то матимете можливість знайти компанію, яка вас цікавить і надіслати пропозицію безпосередньо керівнику, оминаючи бюрократію.

LinkedIn — це ефективний інструмент для персоналізованої комунікації з іноземними партнерами. Хоча реклама там може бути дорогою, платформа працює добре у поєднанні з іншими інструментами маркетингу, прискорюючи вихід на нові ринки та формуючи довірливі зв’язки.


Яка Ваша найбільша бізнес-гордість в експорті?

Моя найбільша гордість — мої помічники! Особливо,  коли учні моїх учнів починають успішно продавати українську продукцію в ЄС, США, ОАЕ тощо. Це свідчить про ефективність моєї роботи та допомогу в створенні нового покоління професіоналів, які будують новий рівень українського експорту.

 

Як Ви залишаєтесь мотивованою та натхненною у динамічному світі бізнесу?

Коли я стала керівником у 2018 році, я зрозуміла, що найскладніше — це самомотивація. Результат залежить тільки від мене. Як мати трьох дітей, я знаю важливість дисципліни та власного прикладу. Спорт є моїм джерелом енергії, а з 2022 року й запорукою ментального здоров’я. Обов’язково бігаю по 5-15 кілометрів тричі на тиждень. Влітку я почала займатися серфінгом, щоосені ходжу в похід в Карпати, а взимку у мене сноуборд. Я активно працюю над власною енергією, щоб бути налаштованою на результат у комунікаціях з партнерами та показувати приклад незламності для своєї команди.

  

Ірино, як війна вплинула на сприйняття українських товарів за кордоном?

Європейські виробники звичайно відчули на собі тиск, коли з 2022 року українські підприємства спрямували експорт в ЄС. Ми маємо шукати нові ринки, бо Європа вже насичена українською продукцією. Більше уваги варто приділяти таким ринкам, як країни Океанії, США, Канада, Південна Корея, країни Африки, бо там наші продукти сприймаються на рівні з європейськими.