Авторка: Алла Гоцман – психолог арт-терапевт, сексологиня, авторка курсу «Уроки сексуальності», членкиня ВГО «Арт-терапевтична асоціація».
У святковий час, коли сторінки Instagram наповнюються «картинками ідеального декору, досконалого вбрання та дорогих подарунків», ти емоційно починаєш проводити «аудит своїх стосунків».
Жадібно вириваючи з минулого щасливі спогади, ти зі злістю й розпачем дорікаєш собі, що їх так мало, що ними не приглушити почуття остаточної поразки. І тобі важко усвідомити, як так сталося. Ти вимальовувала навколо себе кола, "посипала їх сіллю", вибудовувала чіткі кордони, та все одно знайшлася людина, яка подужала всю твою збрую, і, з оваціями й неодноразовими викликами "на біс", витоптала твоє серце. І залишилися на сцені лише ти й німа порожнеча світу.
Ти пригадуєш ваш перший цілунок: вульгарний, байдужо-драматичний, колекційний. Ти перебираєш у пам’яті ваші повідомлення. Кляті смс-ки, що вивертають тебе навиворіт, методично тикають у серце і залишають стікати кров’ю. Слова, які можна перечитати тисячу разів, щоразу відчуваючи їх по-різному. Слова, які рятують тебе у години зневіри та непорозуміння. Слова, які водночас і знищують, і зцілюють.
Коли ти мчишся по колу, ніяк не можеш зрозуміти, чи тебе наздоганяють, чи то ти за кимось біжиш. І коли покидають сили, а ти вже й ніби готова зупинитися, тебе раптово знову підхоплюють. І ти не знаєш, як вчинити: дякувати чи проклинати.
А ти також вмієш голосно мовчати? Можеш дихати не повітрям, а запахом коханої людини? Чи маєш ти дар усміхатися, коли від болю ламаються ребра? Чи пригортала ти коли-небудь людину, яка має силу притягати на метр і відштовхувати на кілометри? А хочеш знати, чому ти стежиш за хвилинною стрілкою, яка то повільно наближає час до довгоочікуваної зустрічі, то раптом зупиняється в очікуванні? І чому ти рухаєшся у такт Айседори, знаючи наперед, що червоний шарфик уже на шиї?
Вітаємо на виставі «Наложниці емоційних тиранів, нарцисів та аб’юзерів». Вхід на видовище абсолютно безкоштовний. Для тебе ж бо зрежисовано ідеальну картинку стосунків: оточують увагою, засипають компліментами та огортають любов’ю. Це створює сильну емоційну прив’язаність. Це так звана перша дія: «Ідеалізація». Потім виявляється, що ти вже не так й елегантно та вправно тримаєш ніж чи виделку у руках; під час танцю запрошують іншу, з пишнішим за твоє декольте. Це тебе так вводять у наступну дію під назвою «Девальвація». За декілька хвилин ти помічаєш, що акторів немає, декорації зникли, а якась жіночка лайливими словами та ще й, залякуючи шваброю, вказує чіткий напрям до наступної дії – «Відкидання». А коли вже використаєш усі свої серветки для збирання сліз, з’являється прожектор, який світить лише на тебе. І ти знову в центрі уваги, ти знову на порозі «ідеального початку». Ця дія – «Примирення». Найголовнішим є те, що ти маєш «безліміт» на цю виставу. І згодом сумніваєшся у власному сприйнятті реальності, тому що ти, саме ти винна в усіх проблемах і стосунках. Навіть коли вже хочеш закрити це «шапіто», то відчуваєш провину й сумніви. І це все тому, що твій ляльковик дуже харизматичний. Через постійну зміну сценарію (від ідеалізації до девальвації) ти продовжуєш вірити, що все можна змінити.
Змінити потрібно лише одне: фінал вистави. Прийми той факт, що ці відносини – "токсичні". Шукай підтримку та допомогу (одній дуже легко повернутися назад у прірву). Дощенту ізолюй себе від нарциса (жодних дзвінків чи повідомлень). Віднови впевненість у собі. Пам’ятай про цикл (ти достатньо провела часу на цих емоційних гойдалках).
Зроби реверанс. Подякуй собі за те, що ти чутлива, вразлива, емпатична жінка, ідеалістка та романтична натура. Просто настав час, твій час: потурбуйся лише про себе!
Photo @olyanotch